W dniu 3 grudnia 2019 r. uczniowie z klasy 6b wraz z wychowawcą - Adrianem Banysiem oraz opiekunami Magdą Kurtz i Anną Ryżewską wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki i Archiwum Państwowym - Oddział w Bolesławcu.
Na początku młodzież uczestniczyła w warsztatach z nauk przyrodniczych związanych z wystawą „W dawnej aptece”. W ramach zajęć uczestnicy, pod kierunkiem instruktorów, dowiedzieli się m.in. jak powstają mydła i aromatyczne kule kąpielowe oraz podjęli próbę samodzielnego wykonania takich produktów. Uczniowie mogli zobaczyć także, jak wyglądała apteka ponad 100 lat temu i dowiedzieli się, na czym w tamtych czasach polegała praca aptekarza.
Warsztaty odbyły się w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki i zostały zorganizowane w ramach projektu „Nauka jako przygoda“/“Wissenschaft als Abenteuer“, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Tego dnia młodzież wraz z opiekunami udała się również do Archiwum Państwowego - Oddział w Bolesławcu, gdzie uczestniczyła w kolejnych zajęciach edukacyjnych, tym razem dotyczących historii miasta. Prelekcja połączona była z prezentacją materiałów archiwalnych dotyczących zarówno historii Bolesławca, jak także ukazujących różne rodzaje źródeł archiwalnych przechowywanych w Archiwum (ikonografia, źródło pisane, kartografia, dokumentacja techniczna). Celem zajęć było zainteresowanie przeszłością własnej rodziny, ukazanie najważniejszych materiałów archiwalnych umożliwiających zobrazowanie historii regionu, jak także nabycie umiejętności rozpoznawania oraz klasyfikowania źródeł archiwalnych.
Adrian Banyś
59-700 Bolesławiec
Ceramiczna 5