Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Raport o dysleksji w Polsce

Raport o dysleksji w Polsce

Dzień dobry,

 

Realizujemy ważną społecznie i bezpłatną misję zwiększania świadomości dysleksji w Polsce. Poprzednim jej etapem był pierwszy na taką skalę, przeprowadzany online Ogólnopolski Test Dysleksji. Dziś, na podstawie zebranych danych, publikujemy raport Dysleksja w Polsce w 2023 r.". Wynika z niego, że dysleksja stanowi w Polsce o wiele poważniejsze wyzwanie, niż wskazują oficjalne dane.

 

Mniej niż 15 procent. Czy rzeczywiście tylko tylu uczniów zmaga się w naszym kraju z dysleksją? Tak wynika z oficjalnych danych. Jednak w praktyce ten odsetek może być mocno niedoszacowany. Wskazują na to wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, przeprowadzonego przez serwisy edukacyjne Dyktanda.pl oraz ZDAY, pod patronatem m.in. Fundacji Języka Polskiego. Właśnie ukazał się raport prezentujący zebrane dane. 

 

  • Faktyczny obraz dysleksji w Polsce?

Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji mają szansę/mogą diametralnie zmienić postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, jesiennej edycji testu uczestniczyło niemal 4 tysiące uczniów. I aż u połowy badanych dostrzeżono oznaki dysleksji! Skąd wzięły się te rozbieżności? To wynik braku świadomości w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak rozpoznawać symptomy, jak również często obawiamy się diagnozy. Tymczasem dysleksja wcale nie jest powodem do wstydu, ani nie przekreśla szans. Wręcz przeciwnie - wiedząc, z jakimi trudnościami zmaga się uczeń, można skutecznie pomóc mu osiągnąć jego cele. 

 

  • Co czyni ten Raport wyjątkowym?

Raport „Dysleksja w Polsce w 2023 r." rzuca nowe światło na to zaburzenie. Prezentuje dane zebrane na szerszą niż kiedykolwiek wcześniej skalę. Zawiera nie tylko ogólne wyniki, ale także skrupulatne analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w różnych grupach wiekowych i obszarach nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz korekty sposobu postrzegania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo wygląda na to, że wcale nie jest to marginalny problem. 

 

  • Dlaczego to takie ważne?

Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie celem testu było wczesne wyłapanie symptomów dysleksji wśród uczniów. Wysoki wynik stanowił dla ucznia i rodziców wskazówkę, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei otwiera drogę do skuteczniejszego wsparcia naszych dzieci. 

 

  • Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?
  1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
  2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do informowania o raporcie na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Razem możemy popularyzować wiedzę na temat dysleksji!
  3. Podejmij działanie - wykonaj test: Nie wiesz, po czym poznać pierwsze symptomy dysleksji u Twojego dziecka? Bez obaw, na szczęście Test Dysleksji jest dostępny ponownie. Bezpłatnie! Instrukcję wypełnienia testu znajdziesz pod tym linkiem: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto traktować jako wskazówkę, czy zalecana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice reagują na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

 

Nasze dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to istotny element tej układanki. Razem możemy zdziałać dużo dobrego dla edukacji w Polsce!


Z poważaniem,
Zespół Zday.pl

 

Data dodania: 2024-03-22 16:43:25
Data edycji: 2024-03-22 17:15:30
Ilość wyświetleń: 116

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej