Gala Wręczenia Nagrody Europy 2023 dla Miasta Bolesławiec

„Żyjemy w Europie - Europa jest w Nas”

Bolesławiec został uhonorowany Nagrodą Europy w roku 2023. Nagroda przyznawana jest corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i jest najwyższym wyróżnieniem, jakie może zostać przyznane jednemu miastu europejskiemu za jego działania w dziedzinie współpracy europejskiej i promocji idei jedności europejskiej.

Dnia 18 sierpnia 2023 roku w sali Kina Forum w Bolesławcu odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Europy, którą zorganizował Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, radni, delegacje miast partnerskich, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz młodzież.

Na początku, w obecności sztandaru miasta, odśpiewano hymn narodowy oraz „Odę do radości” - hymn Unii Europejskiej. Następnie zaprezentowany został film o Bolesławcu i jego rozwoju pt. „Żyjemy w Europie - Europa jest w Nas!”. W czasie uroczystej gali Pani Carmen Leyte - Przewodnicząca Podkomitetu ds. Nagrody Europy wręczyła Prezydentowi Miasta Bolesławiec - Panu Piotrowi Romanowi oraz Przewodniczącemu Rady Miasta Bolesławiec - Panu Józefowi Pokładkowi statuetkę wraz z medalem, listem uznania oraz czekiem opiewającym na 20 000 euro z przeznaczeniem na wyjazd studyjny do instytucji europejskich dla młodzieży ze zwycięskiego miasta.

Galę uświetniły występy zespołu „Tres” i grupy „Ocelot” oraz koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Tomasza Maruta. Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniły „pawice” z Ceramiki Artystycznej - postacie nawiązujące do tradycyjnego zdobienia naczyń ceramicznych słynną dekoracją w kształcie „pawich oczek”, która zaliczana jest do najważniejszych osiągnięć rękodzieła europejskiego.

Udział w uroczystej gali wzięła także reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w składzie: Pani Anna Goździk - dyrektor szkoły, Pani Agnieszka Michalik - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Pan Adrian Banyś - nauczyciel języka niemieckiego oraz angielskiego.

• Więcej informacji z uroczystej gali na stronie Urzędu Miasta Bolesławiec:

Radość, duma i wspólny sukces. Bolesławiec uhonorowany Nagrodą Europy 2023

Gala wręczenia Nagrody Europy 2023