Program Szkolnego Wolontariatu

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. ARMII KRAJOWEJ W BOLESŁAWCU

Podstawa prawna   –  Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja2003r.)

CELE  SZCZEGÓŁOWE  PROGRAMU

• Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
  • Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
  • Kształtowanie postaw prospołecznych.
  • Rozwijanie empatii, zrozumienia.
  • Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.
  • Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
  • Wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.
  • Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej oraz lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
  • Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.
  • Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
  • Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
  • Dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności oraz doświadczeń.
  • Rozwijanie zainteresowań.
  • Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach.
  • Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

OBSZARY DZIAŁANIA

Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko pozaszkolne.

I  ŚRODOWISKO SZKOLNE

1. Działania „Szkolnego Klubu Wolontariatu”.
  2. Działania „Szkolnej Grupy PCK” - organizacja kursów pierwszej pomocy dla klas.
  3. Przygotowanie wystaw, plakatów na temat właściwego zachowania na drodze, w czasie ferii zimowych i wakacji, pogadanki na temat „Sam na sam w domu” oraz właściwego zachowania w razie niebezpieczeństw, prelekcje na temat zdrowego trybu życia - prezentacje uczniowskie.
  4. Praca w bibliotece szkolnej oraz świetlicy szkolnej.

II  ŚRODOWISKO POZASZKOLNE

1. Akcja związana z przygotowywaniem prezentów i kartek z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla Polaków mieszkających w Zbarażu na Ukrainie przy współpracy z bolesławieckim Oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
  2. Akcja „Bolesławiecka Paczka Życzliwości” organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławcu.
  3. Akcja „Dzieci-Dzieciom” organizowana przez Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu.
  4. Akcja charytatywna przy współpracy z organizacją UNICEF Polska w ramach „Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka”.
  5. Akcja charytatywna związana ze sprzątaniem zaniedbanych i zapomnianych grobów na cmentarzu przy współpracy z Miejskim Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Bolesławcu.
  6. Pomoc dla Domu Dziecka w Bolesławcu - organizowanie akcji charytatywnych.
  7. Akcja "Papieskie Dzieło Misijne Dzieci" mająca na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby i problemy swoich rówieśników.
  8. Poszczególne akcje charytatywne wspierające instytucje, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne.
  9. Współpraca ze schroniskami dla zwierząt.

CELE DZIAŁAŃ

• Zamieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły i wywieszanie plakatów na terenie placówki, zachęcając młodzież do włączenia się w pracę wolontariatu.
  • Zamieszczenie informacji o działalności wolontariatu na stronie internetowej szkoły w zakładkach: „Wolontariat” / „Samorząd Uczniowski” / „Aktualności”.
  • Zachęcanie uczniów do działań w wolontariacie szkolnym podczas rozmów prowadzonych przez nauczycieli.
  • Lekcje wychowawcze poświęcone idei wolontariatu.
  • Lekcje religii poświęcone miłości bliźniego.
  • Przybliżenie młodzieży idei wolontariatu.
  • Umożliwienie rozpoznania własnych motywacji do pracy.
  • Poznanie obszarów pomocy.
  • Poznanie zasad pracy i etyki działalności woluntarystycznej.
  • Zapoznanie z prawami i obowiązkami wolontariuszy.

PRAWA WOLONTARIUSZA

1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
  2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nie utrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.
  3. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora lub innych pracowników wolontariatu szkolnego.
  4. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy wolontarystycznej uprzedzając odpowiednio wcześniej koordynatora wolontariatu szkolnego.

OBOWIĄZKI  WOLONTARIUSZA

1. Niepełnoletni członkowie wolontariatu szkolnego muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w wolontariacie.
  2. Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach wolontariatu.
  3. Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady szkolnego wolontariatu takie jak: zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem, zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy oraz zasada troski o los słabszych.

CECHY WOLONTARIUSZA

• dużo optymizmu i chęć do działania,
  • motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,
  • umiejętność wygospodarowania wolnej chwili,
  • odwaga, empatia i otwartość,
  • odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
  • kultura osobista.

SPOSOBY EWALUACJI

• sprawozdania z akcji i przedsięwzięć na stronie internetowej szkoły,
  • zdjęcia z akcji, przedsięwzięć,
  • artykuły w prasie szkolnej i lokalnej,
  • podziękowania od osób i instytucji,
  • wywiad z podopiecznymi na temat świadczonej pomocy.

DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA

• artykuły (informacje i reportaże) na stronie internetowej szkoły, prasie lokalnej,
  • plakaty okazjonalne na terenie szkoły.

„Program Szkolnego Wolontariatu” może ulec modyfikacji w ciągu bieżącego roku szkolnego.

Data dodania: 2018-06-07 11:50:27
Data edycji: 2022-01-19 22:07:29