Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

„4 czerwca 1989-2024” - 35 lat wolności

„4 czerwca 1989-2024”  - 35 lat wolności

 

          

 

 

 

4 czerwca 1989-2024

- 35. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w historii Polski

 

 

4 czerwca to Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony w rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Ich przeprowadzenie stało się możliwe dzięki determinacji oraz współdziałaniu wielu milionów Polaków. Zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” doprowadziło do głębokich przemian ustrojowych i stało się jednym z symboli upadku komunizmu w Europie Środkowej. Wybory z 4 czerwca 1989 r. otworzyły drogę do pełnej wolności po epoce PRL-u.

 

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu wzięła udział w działaniach upamiętniających 35. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w historii Polski. Powyższe działanie było okazją do tego, aby przypomnieć i uświadomić uczniom, jak wielką rolę dla rozwoju Polski odegrały przemiany polityczne i gospodarcze zapoczątkowane 35 lat temu, jak także by rozbudzić wśród uczniów poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem.

 

Samorząd Uczniowski pod opieką pana Adriana Banysia przygotował na tę uroczystość specjalne spotkania z klasami pt. „35. rocznica wyborów z czerwca 1989 r.”. Uczniowie zostali zaznajomieni z ważnym dla nas wszystkich wydarzeniem historycznym, jakim w 1989 r. były pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Młodzież uczestniczyła także w zajęciach prowadzonych przez historyka - panią Małgorzatę Maksymów. Uczniowie zostali zapoznani z cyklem filmów „Uczymy się solidarności”, w których przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia w historii Polski z okresu PRL-u. W tym szczególnym dniu dzieci miały okazję skorzystać z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy i zagadki na platformie „Learning Apps”. Uczniowie wykonali także prace plastyczne, które z kolei zostały wyeksponowane na wystawie pt. „4 czerwca 1989-2024 - 35 lat wolności” - będącej wspomnieniem jednego z najważniejszych momentów w historii Polski. Natomiast zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia wśród młodzieży quizu „Kahoot” na temat przemian w Polsce po upadku komunizmu oraz początku III RP.

 

W tym wyjątkowym dniu uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś interesować się rodzimą kulturą i historią, promować idę suwerennego i demokratycznego państwa oraz kształtować postawy wolnych i świadomych swoich praw obywateli. Te wszystkie działania stworzyły atmosferę zadumy i świadomego przeżywania radości z okazji 35. rocznicy pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w historii Polski.

 

 

Adrian Banyś

 

 

4 czerwca 1989-2024 - 35 lat wolności: relacja z wydarzenia

 

 

Data dodania: 2024-06-04 18:27:51
Data edycji: 2024-07-05 18:02:56
Ilość wyświetleń: 160

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej