Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wizyta bolesławieckiej młodzieży w Strasburgu

Wizyta bolesławieckiej młodzieży w Strasburgu

 

„Żyjemy w Europie - Europa jest w Nas”

W dniach 22-24 stycznia 2024 r. grupa 33 uczniów z siedmiu bolesławieckich szkół podstawowych, pod opieką nauczycieli: Jolanty Rzeźwickiej, Izabeli Kulpy, Weroniki Kobyłeckiej i Adriana Banysia, wyjechała do instytucji europejskich w Strasburgu dzięki otrzymaniu przez Bolesławiec „Nagrody Europy 2023”. Nagroda ta jest najwyższym wyróżnieniem, jakie może zostać przyznane raz do roku jednemu miastu europejskiemu za jego szczególne działania w dziedzinie współpracy i promocji idei jedności europejskiej.

 

Udział w wyjeździe studyjnym do Strasburga wzięła także reprezentacja uczniów kl. VII-VIII Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w składzie: Alicja Cękała, Oliwia Durtka, Kacper Gąsiorowski, Wojciech Gil, Kamil Kuszka, Alina Tiutiunnyk. Opiekunem reprezentacji szkoły był Adrian Banyś.

 

Uczniowie zostali ciepło przyjęci w Europejskim Centrum Młodzieży w Strasburgu, gdzie czerpali radość ze wspólnie spędzonego czasu. Główną atrakcją wyjazdu była wizyta młodzieży w dwóch niezwykle ważnych instytucjach europejskich - Radzie Europy i Parlamencie Europejskim. Uczestnicy wyjazdu spotkali się również na lanczu z Carmen Leyte - przewodniczącą Podkomisji ds. Nagrody Europy, która przewodniczyła delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podczas ceremonii wręczenia Nagrody Europy w Bolesławcu. W czasie wizyty w Radzie Europy uczniowie zostali zaznajomieni z funkcjonowaniem, misją i osiągnięciami organizacji, która ma 46 państw członkowskich i zajmuje się promocją oraz ochroną praw człowieka. Z kolei pobyt w Parlamencie Europejskim był wyjątkową okazją dla młodzieży, aby dowiedzieć się, jak działa demokracja parlamentarna w Unii Europejskiej. Uczniowie zostali zapoznani z pracą, historią i funkcjonowaniem instytucji poprzez zwiedzanie interaktywnej przestrzeni Parlamentarium oraz galerii sali plenarnej. Młodzież miała także okazję zobaczyć przebieg sesji plenarnej w imponującej sali obrad Parlamentu Europejskiego. Na zakończenie pobytu uczniowie zwiedzali najważniejsze atrakcje turystyczne miasta Strasburg. Młodzież podziwiała m.in. Katedrę Najświętszej Marii Panny - jedną z głównych atrakcji miasta, Kościół św. Pawła, Pałac Reński, Bibliotekę Narodową i Uniwersytecką, Plac Republiki czy najpiękniejszą dzielnicę miasta - nazywaną Małą Francją.

 

Udział w wyjeździe studyjnym do Strasburga uświadomił bolesławieckiej młodzieży, jak ważna jest jedność krajów Europy oraz podejmowanie współpracy i wspólnych działań, dzięki którym można nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać własne umiejętności językowe. Dla wszystkich uczestników wyjazdu wizyta w instytucjach europejskich w Strasburgu pozostanie szczególnym wspomnieniem, a wrażenia z pobytu zostaną na długo w pamięci.

 

 

Adrian Banyś

 

 

Informacja na stronie Urzędu Miasta Bolesławiec:

Wizyta bolesławieckiej młodzieży w Strasburgu. Wrażenia z pobytu zostaną na długo w pamięci

 

 

 

 

Data dodania: 2024-01-28 17:19:14
Data edycji: 2024-01-30 20:17:09
Ilość wyświetleń: 511

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej