Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

„Razem możemy Więcej” - projekt edukacyjno-społeczny

„Razem możemy Więcej” - projekt edukacyjno-społeczny

„Razem możemy Więcej” - taki był tytuł projektu edukacyjno-społecznego zrealizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w ramach szkolnych obchodów Dnia Świętego Marcina. Koordynatorami projektu byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego - pan Adrian Banyś, pani Agnieszka Markowicz wraz z nauczycielką religii - panią Haliną Rudzik.

 

Założeniem projektu było zaktywizowanie i zachęcenie uczniów do podjęcia społecznych wyzwań oraz pokazanie, jak wspaniałym doświadczeniem może być praca zespołowa i jakie pożyteczne efekty może przynieść. W dniach 14-18 listopada 2022 r. odbyło się wiele działań mających na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci św. Marcina, wykorzystanie technologii TIK oraz sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

 

Działania dotyczące szkolnych obchodów Dnia Świętego Marcina rozpoczęły się od spotkań z klasami pierwszymi, które przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Dzieci zostały zaznajomione, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oraz niemieckim z najważniejszymi wydarzeniami z życia św. Marcina. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i bajkową wersję legendy o świętym. Przedstawiciele Samorządu przybliżyli uczniom historię św. Marcina, tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Dzieci zostały zapoznane z przepisem na rogale świętomarcińskie. Miały także okazję zobaczyć, jak wygląda ten prawdziwy wypiek z nadzieniem białego maku, gdyż tego dnia rodzice przygotowali poczęstunek w postaci wyśmienitych rogalików. W ramach warsztatów rozwijających talenty nie zabrakło również oprawy muzycznej - dzieci z kl. III pod kierunkiem nauczycielki religii, pani Haliny Rudzik, zaprezentowały pieśni: „Święty uśmiechnięty” oraz „W drogę z nami wyrusz Panie”.

 

Pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności poprzez prowadzenie zajęć różnorodnymi technologiami oraz wykorzystanie zasobów, którymi dysponuje szkoła. Dzieci z kl. IV-V miały okazję skorzystać m.in. z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy i zagadki na platformie językowej „Learning Apps”. Podczas warsztatów językowo-artystycznych uczniowie kl. V-VI wykorzystali długopisy 3D, zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, w celu wykonania latarenek do pochodu świętomarcińskiego. Z kolei rogaliki wykonane metodą 3D ozdobiły gazetki szkolne. Młodzież z kl. VII-VIII wykonała prace plastyczne przedstawiające historię św. Marcina oraz przygotowała przepisy na rogaliki w języku obcym.

 

W czasie zajęć świetlicowych uczniowie po zapoznaniu z legendą o św. Marcinie rozmawiali o tym, jak ważne jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi oraz wykonali metodą odciskania palców prace plastyczne, które przedstawiały kojarzone ze świętem gęsi. Natomiast w ramach zajęć na świetlicy środowiskowej odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których pod okiem pani Bożeny Obozy i pani Agnieszki Markowicz zostały upieczone rogaliki według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśniku. Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, uczyli się przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz utrwalali nawyk kulturalnego zachowania się przy stole. Na zakończenie działań młodsi uczniowie wraz ze starszym kolegą - Sebastianem Surkontem przebranym za postać św. Marcina, udali się pod opieką pani Agnieszki Markowicz i pana Adriana Banysia na uroczysty pochód z latarenkami.

 

Głównym celem projektu było uświadomienie dzieciom i młodzieży znaczenia podejmowania wspólnych działań i współpracy. Z kolei okres związany z realizacją wyznaczonych założeń projektu pozwolił uczniom doświadczyć wielu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych umiejętności oraz komunikację.

 

Kierujemy szczególne podziękowania do uczniów, rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim do Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu za pomoc oraz zaangażowanie w realizację projektu edukacyjno-społecznego. Współpraca zespołowa ma ogromne znaczenie dla kształtowania postawy zaangażowania społecznego.

 

Dziękujemy z całego serca!

 

Koordynatorzy projektu:

opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego - pan Adrian Banyś, pani Agnieszka Markowicz wraz z nauczycielką religii - panią Haliną Rudzik.

 

 

Link do strony internetowej o projekcie:

Razem możemy więcej. Praca zespołowa może być wspaniałym doświadczeniem

Data dodania: 2022-11-21 19:54:42
Data edycji: 2022-12-28 13:20:17
Ilość wyświetleń: 775

Konkursy

Informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej