„BohaterON w Twojej Szkole 2023'' - sprawozdanie z ogólnopolskiej akcji

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu wzięła udział w akcji „BohaterON w Twojej Szkole 2023", która jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON - włącz historię!". Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.

Akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2023" cieszyła się zainteresowaniem uczniów. Dzieci i młodzież wzięli udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariuszy przygotowanych przez organizatorów oraz zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi Powstania Warszawskiego, a następnie zgodnie z przesłaniem akcji pokazali, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej postawy. Uczniowie szkoły wykonali plakaty o tematyce powstańczej, a na portalu „Dumni z Powstańców” - wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim, przekazywali życzenia i podziękowania dla Powstańców.

Dzieci kl. I-III uczestniczyły w zajęciach „Bohaterem być kiedyś i dziś”, w czasie których zostały uświadomione, że można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Uczniowie kl. IV-VI w ramach zajęć „Iskra nadziei” dowiedzieli się, jakim koszmarem była wojna z perspektywy dziecka, które utraciło przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa oraz odkryli siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka. Z kolei młodzież kl. VII-VIII wzięła udział w zajęciach „Uparte serce tego miasta - warszawiacy i ich miasto oczami reporterów”, które związane były ze wspomnieniami uczestników wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzież, na podstawie odcinka programu „Co za historia”, została także uświadomiona, że Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale także dla nas - Polaków. Scenariusze zajęć były realizowane m.in. na lekcjach historii, w ramach godzin wychowawczych czy dodatkowych zajęć z uczniami.

Ogólnopolska akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2023" miała na celu promowanie wartości patriotycznych poprzez podejmowanie działań o tematyce powstańczej w szkole. Była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną, bazując na historiach Powstańców.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu tworzy wspólnotę pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach. Społeczność szkoły pokazała, że jest dumna z Powstańców!

Adrian Banyś, Małgorzata Maksymów

Informacje o akcji