Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

W dniu 20 listopada 2023 r. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu, pod opieką pana Adriana Banysia i pani Justyny Orszulak, wziął udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska - organizację humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci.

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. Wszystkie klasy poznały prawa dzieci podczas lekcji w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały. Pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne.

Samorząd Uczniowski przygotował na tę uroczystość specjalne spotkania z klasami pt. „Poznaj swoje prawa”, w czasie których uczniowie zostali zaznajomieni z prawami dziecka opisanymi w poszczególnych Artykułach Konwencji. Młodzież poznała swoje prawa, korzystając m.in. z zasobów Internetu, tablicy multimedialnej, a także uczestnicząc w klasowych turniejach z wykorzystaniem quizów Kahoot przygotowanych przez UNICEF. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do debaty nt. „Czy znasz swoje prawa?”. Z kolei w czasie zajęć świetlicowych uczniowie kl. I-III pod opieką pani Marii Kurhan wykonali prace dotyczące praw widzianych ich oczami. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając ze zbioru ćwiczeń i kolorowanek organizacji UNICEF, w którym każde zadanie poświęcone było wybranemu prawu dziecka.

Podsumowaniem obchodów było wykonanie przez społeczność uczniowską wspólnej pracy plastycznej przybliżającej zapisy Konwencji o prawach dziecka. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i podopieczni wspaniale rozumieją ich znaczenie.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było zwrócenie szczególnej uwagi na prawo dzieci do partycypacji i swobodnego wyrażania swojego zdania we wszystkich sprawach, które dotyczą młodego człowieka. Konwencja o prawach dziecka gwarantuje każdemu dziecku prawo do bycia wysłuchanym, a zdanie dziecka powinno być traktowane poważnie.

Składamy serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 20 listopada to szczególna data, która powinna kierować naszą myśl ku dzieciom i ich prawom.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:

Adrian Banyś i Justyna Orszulak

Dyplom UNICEF dla szkoły za zorganizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Data dodania: 2023-11-21 23:04:27
Data edycji: 2023-11-26 21:52:05