Kolejnym bardzo ważnym punktem realizacji założeń projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” - realizowanego przez organizację UNICEF i Fundację Santander Bank Polska, był udział uczniów szkoły w warsztatach plastycznych pt. „Śladami Św. Marcina”.
Założeniem projektu realizowanego pod hasłem „Razem znaczy Więcej” jest zaktywizowanie oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do podjęcia społecznych wyzwań, aby pokazać jak wspaniałym doświadczeniem może być praca zespołowa i jakie pożyteczne efekty może przynieść.
Podczas warsztatów plastycznych pt. „Śladami Św. Marcina” uczniowie poprzez wspólne działania oraz wzajemną współpracę zespołową uświadomili sobie jak niezwykle istotne w tych czasach jest niesienie dobra innym ludziom. Prace uczniów przedstawiały m.in. historię postaci św. Marcina, jak także przepisy na rogaliki w języku niemieckim i angielskim. Z kolei dzieci z kl. I-III uczestniczyły także we wspólnych warsztatach rękodzieła - pod opieką nauczycielki Olgi Bugaj. Zajęcia artystyczne miały na celu wykonanie latarenek, które dzieci w szkołach krajów niemieckojęzycznych niosą podczas pochodu z okazji „Dnia Świętego Marcina”.
W czasie zajęć powstało wiele ciekawych prac, spośród których stworzono „Szkolną galerię (on-line) twórczości uczniów”, którą można podziwiać na stronie szkoły oraz platformie internetowej „Google Classroom” w zakładce Samorządu Uczniowskiego.
Główne cele projektu to: kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci oraz młodzieży, budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z edukacją, kulturą i rozrywką, przybliżenie społeczności uczniowskiej działalności związanej z niesieniem dobra innym ludziom, rozbudzenie zainteresowań uczniów inną kulturą, wzbogacenie słownictwa uczniów w języku obcym, kształtowanie pozytywnych postaw pracy w zespole i budowanie wspólnych celów, rozwijanie twórczości i kreatywności plastycznej dzieci i młodzieży, jak także promowanie korzystania w nauczaniu z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (tzw. TIK) oraz zachęcenie uczniów do zastosowania Internetu i urządzeń mobilnych w sposób praktyczny i świadomy, w szkole oraz poza nią.
Koordynator oraz opiekunowie projektu kierują szczególne podziękowania dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji projektu.
Wspólne działania oraz wzajemna współpraca zespołowa mają ogromne znaczenie dla kształtowania postawy zaangażowania społecznego. Pamiętajmy, że „Razem znaczy Więcej”.
Koordynator: Adrian Banyś
59-700 Bolesławiec
Ceramiczna 5