W ramach poszczególnych działań projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” - realizowanego przez organizację UNICEF i Fundację Santander Bank Polska, zostało zorganizowanych wiele przedsięwzięć szkolnych związanych z obszarami tematów: edukacji, kultury i rozrywki. Jednym z nich były obchody „Dnia Świętego Marcina” pod hasłem: „Razem znaczy Więcej”, podczas których uczniowie poprzez wspólne działania oraz wzajemną współpracę zespołową uświadomili sobie jak niezwykle istotne w tych czasach jest niesienie dobra innym ludziom.
Koordynatorem projektu jest Adrian Banyś - opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego. Opiekunami akcji są także: Agnieszka Markowicz - nauczycielka języka niemieckiego i angielskiego oraz Halina Rudzik -nauczycielka religii.
W szkole już po raz kolejny obchodzono „Dzień Świętego Marcina” (niem. „Martinstag”), który jest z utęsknieniem oczekiwaną uroczystością w szkole. Dzień ten stanowi zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Adrianem Banysiem i Agnieszką Markowicz, przygotował specjalne spotkania z klasami I-III, w czasie których uczniowie zostali zaznajomieni z najważniejszymi wydarzeniami z życia Świętego Marcina zarówno w języku polskim, niemieckim jak i angielskim. Podczas spotkania uczniowie mogli poznać prezentację multimedialną, a nawet bajkową wersję legendy o Świętym Marcinie, którą każdy obejrzał z wielką uwagą i zainteresowaniem. Natomiast pedagodzy przybliżyli uczniom szkoły historię postaci Świętego Marcina oraz tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Dzieci wykonały również plakat wraz z przydatnym słownictwem w języku niemieckim i angielskim. W ramach warsztatów rozwijających talenty uczniów szkoły nie zabrakło również oprawy muzycznej - dzieci zaprezentowały pieśni związane z projektem: „Święty uśmiechnięty”, „Błogosławieni miłosierni”, „Bądź pozdrowiony gościu nasz”, jak także znane w niemieckich szkołach „Ich geh’ mit meiner Laterne” oraz „Laternenlicht”.
Ważnym i istotnym punktem była zbiórka pieniędzy na misje dla głodujących dzieci z Afryki w ramach akcji „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci”. Akcja miała na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby oraz problemy swoich rówieśników. W tym roku, według legendy o Świętym Marcinie, który podzielił się swym płaszczem z żebrakiem - zebrane wśród pedagogów fundusze zostały przekazane przez nauczycielkę religii - Halinę Rudzik, na pomoc dla dzieci z Afryki.
Głównym celem związanym z obchodami „Dnia Świętego Marcina” było kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży, budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z edukacją, kulturą i rozrywką, przybliżenie społeczności uczniowskiej działalności związanej z niesieniem dobra innym ludziom poprzez propagowanie akcji „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci”, jak także zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją krajów niemieckojęzycznych.
Koordynator oraz opiekunowie projektu kierują szczególne podziękowania dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji projektu.
Wspólne działania oraz wzajemna współpraca zespołowa mają ogromne znaczenie dla kształtowania postawy zaangażowania społecznego. Pamiętajmy, że „Razem znaczy Więcej”.
Koordynator: Adrian Banyś
59-700 Bolesławiec
Ceramiczna 5