Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Projekt "100 lat wzajemności i różnorodności"

Projekt

W dniach 08-13 kwietnia br. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „100 lat wzajemności i różnorodności”. Opiekunami byli pani Sylwia Herbut- wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pan Tomasz Sadowski- członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W poniedziałek przyjechała po nas grupa czeska z głównym koordynatorem  panem Pavlem Hartmanem- wicedyrektorem szkoły czeskiej i razem pojechaliśmy na Słowację do Berdejova. Stamtąd pochodzi grupa słowacka, która wraz z nami przekroczyła granicę ukraińską i we wtorek w godzinach południowych zostaliśmy miło przywitani przez młodzież ze szkoły w Uzhorodzie.

Miasto powitało nas piękną wiosną, roślinność pięknie rozkwitała. We wtorek po obiedzie mieliśmy czas na zakwaterowanie. Mieszkaliśmy z grupą Słowaków w przytulnym  hostelu. Dziewczęta miały do dyspozycji oddzielny pokój, osobno chłopcy- dzięki temu nasza 11-oosobowa grupa czuła się komfortowo.

W tym dniu zwiedzaliśmy szkołę oraz uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych.

W środę po pysznym śniadaniu uczestniczyliśmy w prezentacji zdjęć historycznych. Przygotowaliśmy oś czasu, obejmującą lata 1918- 2018. Na osi czasu zamieściliśmy zdjęcia oraz krótkie opisy (w języku polskim i angielskim) ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Mogliśmy porównać historię czterech państw.

Po wycieczce po mieście i kolacji udaliśmy się do szkoły. Każda grupa projektowa przygotowała taniec ludowy oraz piosenkę, by ukazać różnorodność naszych krajów. Występowaliśmy jako pierwsi, przedstawiliśmy poloneza. Występ był piękny i nagrodzony gromkimi brawami. Następnie nasi gospodarze przygotowali niespodziankę- europarty.

W czwartek wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę po Obwodzie Zakarpackim. Zwiedziliśmy Mukaczewo, Dereniwską Kupel, Newyckie oraz Rotondę- już w Uzhorodzie. Dzień był bardzo bogaty w doświadczanie pięknych widoków Zakarpacia, ciekawych miejsc.

W ostatnim już dniu pobytu w gościnnym Uzhorodzie dzieci uczestniczyły w lekcjach w Szkole nr 5. Nasza grupa czuła się wyróżniona, gdyż brała udział w zajęciach języka polskiego, który jest językiem obcym. Po pracy w grupach pożegnaliśmy wspaniałą młodzież ze szkoły uzhorodzkiej wraz z panią Katią Dikun- koordynatorką po stronie ukraińskiej. Oczywiście nie obyło się bez łez.

Nasze grupy- polska, słowacka i czeska bez problemu poruszają się po Unii Europejskiej, więc ostatnim interesującym punktem wyjazdu było przekroczenie granicy słowacko- ukraińskiej w czasie tylko ;) trzech godzin. Wróciliśmy do Bolesławca w sobotę w godzinach porannych.

Sylwia Herbut

 

Data dodania: 2019-04-23 11:23:02
Data edycji: 2019-04-24 10:48:32
Ilość wyświetleń: 410

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej