W dniach 08-13 kwietnia br. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „100 lat wzajemności i różnorodności”. Opiekunami byli pani Sylwia Herbut- wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pan Tomasz Sadowski- członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
W poniedziałek przyjechała po nas grupa czeska z głównym koordynatorem panem Pavlem Hartmanem- wicedyrektorem szkoły czeskiej i razem pojechaliśmy na Słowację do Berdejova. Stamtąd pochodzi grupa słowacka, która wraz z nami przekroczyła granicę ukraińską i we wtorek w godzinach południowych zostaliśmy miło przywitani przez młodzież ze szkoły w Uzhorodzie.
Miasto powitało nas piękną wiosną, roślinność pięknie rozkwitała. We wtorek po obiedzie mieliśmy czas na zakwaterowanie. Mieszkaliśmy z grupą Słowaków w przytulnym hostelu. Dziewczęta miały do dyspozycji oddzielny pokój, osobno chłopcy- dzięki temu nasza 11-oosobowa grupa czuła się komfortowo.
W tym dniu zwiedzaliśmy szkołę oraz uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych.
W środę po pysznym śniadaniu uczestniczyliśmy w prezentacji zdjęć historycznych. Przygotowaliśmy oś czasu, obejmującą lata 1918- 2018. Na osi czasu zamieściliśmy zdjęcia oraz krótkie opisy (w języku polskim i angielskim) ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Mogliśmy porównać historię czterech państw.
Po wycieczce po mieście i kolacji udaliśmy się do szkoły. Każda grupa projektowa przygotowała taniec ludowy oraz piosenkę, by ukazać różnorodność naszych krajów. Występowaliśmy jako pierwsi, przedstawiliśmy poloneza. Występ był piękny i nagrodzony gromkimi brawami. Następnie nasi gospodarze przygotowali niespodziankę- europarty.
W czwartek wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę po Obwodzie Zakarpackim. Zwiedziliśmy Mukaczewo, Dereniwską Kupel, Newyckie oraz Rotondę- już w Uzhorodzie. Dzień był bardzo bogaty w doświadczanie pięknych widoków Zakarpacia, ciekawych miejsc.
W ostatnim już dniu pobytu w gościnnym Uzhorodzie dzieci uczestniczyły w lekcjach w Szkole nr 5. Nasza grupa czuła się wyróżniona, gdyż brała udział w zajęciach języka polskiego, który jest językiem obcym. Po pracy w grupach pożegnaliśmy wspaniałą młodzież ze szkoły uzhorodzkiej wraz z panią Katią Dikun- koordynatorką po stronie ukraińskiej. Oczywiście nie obyło się bez łez.
Nasze grupy- polska, słowacka i czeska bez problemu poruszają się po Unii Europejskiej, więc ostatnim interesującym punktem wyjazdu było przekroczenie granicy słowacko- ukraińskiej w czasie tylko ;) trzech godzin. Wróciliśmy do Bolesławca w sobotę w godzinach porannych.
Sylwia Herbut
59-700 Bolesławiec
Ceramiczna 5