Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Projekt "100 lat wzajemności i różnorodności"

Projekt

W dniach 08-13 kwietnia br. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „100 lat wzajemności i różnorodności”. Opiekunami byli pani Sylwia Herbut- wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pan Tomasz Sadowski- członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W poniedziałek przyjechała po nas grupa czeska z głównym koordynatorem  panem Pavlem Hartmanem- wicedyrektorem szkoły czeskiej i razem pojechaliśmy na Słowację do Berdejova. Stamtąd pochodzi grupa słowacka, która wraz z nami przekroczyła granicę ukraińską i we wtorek w godzinach południowych zostaliśmy miło przywitani przez młodzież ze szkoły w Uzhorodzie.

Miasto powitało nas piękną wiosną, roślinność pięknie rozkwitała. We wtorek po obiedzie mieliśmy czas na zakwaterowanie. Mieszkaliśmy z grupą Słowaków w przytulnym  hostelu. Dziewczęta miały do dyspozycji oddzielny pokój, osobno chłopcy- dzięki temu nasza 11-oosobowa grupa czuła się komfortowo.

W tym dniu zwiedzaliśmy szkołę oraz uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych.

W środę po pysznym śniadaniu uczestniczyliśmy w prezentacji zdjęć historycznych. Przygotowaliśmy oś czasu, obejmującą lata 1918- 2018. Na osi czasu zamieściliśmy zdjęcia oraz krótkie opisy (w języku polskim i angielskim) ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Mogliśmy porównać historię czterech państw.

Po wycieczce po mieście i kolacji udaliśmy się do szkoły. Każda grupa projektowa przygotowała taniec ludowy oraz piosenkę, by ukazać różnorodność naszych krajów. Występowaliśmy jako pierwsi, przedstawiliśmy poloneza. Występ był piękny i nagrodzony gromkimi brawami. Następnie nasi gospodarze przygotowali niespodziankę- europarty.

W czwartek wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę po Obwodzie Zakarpackim. Zwiedziliśmy Mukaczewo, Dereniwską Kupel, Newyckie oraz Rotondę- już w Uzhorodzie. Dzień był bardzo bogaty w doświadczanie pięknych widoków Zakarpacia, ciekawych miejsc.

W ostatnim już dniu pobytu w gościnnym Uzhorodzie dzieci uczestniczyły w lekcjach w Szkole nr 5. Nasza grupa czuła się wyróżniona, gdyż brała udział w zajęciach języka polskiego, który jest językiem obcym. Po pracy w grupach pożegnaliśmy wspaniałą młodzież ze szkoły uzhorodzkiej wraz z panią Katią Dikun- koordynatorką po stronie ukraińskiej. Oczywiście nie obyło się bez łez.

Nasze grupy- polska, słowacka i czeska bez problemu poruszają się po Unii Europejskiej, więc ostatnim interesującym punktem wyjazdu było przekroczenie granicy słowacko- ukraińskiej w czasie tylko ;) trzech godzin. Wróciliśmy do Bolesławca w sobotę w godzinach porannych.

Sylwia Herbut

 

Data dodania: 2019-04-23 11:23:02
Data edycji: 2019-04-24 10:48:32
Ilość wyświetleń: 522

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

''Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć''

                                                                                                          Jan Paweł II

 

 

''Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć''
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej