Prelekcja „Ostatnia Wieczerza”

27 marca 2024 r., w związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu odbył się cykl lekcji dotyczących obrazu Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Lekcje przygotowała i przeprowadziła pani Anna Ryżewska. W prelekcji na temat renesansowego artysty i jego dzieła wzięły udział klasy: VI A, VI B, VII A i VII B (po świętach prelekcji wysłuchają kolejne klasy IV-VIII).

Historycy sztuki określają dzieło renesansowego mistrza jako najczęściej reprodukowany obraz religijny w dziejach świata. Wiekopomny XV-wieczny obraz znajdujący się w refektarzu klasztoru dominikanów (przy bazylice Santa Maria delle Grazie) w Mediolanie od wieków przyciąga swoją dosłowną i malarską wielkością rzesze turystów z całego świata (nietypowy fresk ma wymiary 8,80 m na 4,60 m). Uczniowie podczas prelekcji i towarzyszącej jej ożywionej dyskusji poznali fragmenty biografii Leonarda da Vinci, religijną i kulturową genezę powstania „Ostatniej Wieczerzy”, kulisy renowacji obrazu, a także przyczyny, bezpowrotnego zniknięcia części dzieła. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się, jaki błąd popełnił malarz podczas nakładania farb, jaki procent dzieła i z jakich przyczyn możemy oglądać do dziś, a także zostali zaznajomieni z bogactwem znaczeń i symboliki obrazu. Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: „Gdzie na obrazie został namalowany Judasz?”, „Dlaczego w dłoni Judasza widniała sakiewka?”, „Dlaczego Judasz sięgał po tę samą miskę, po którą sięgał Jezus?, „Dlaczego Piotr trzymał w ręku nóż?”, „Co oznacza uniesiony palec wskazujący Tomasza?”, „Jakie emocje towarzyszyły Jezusowi i apostołom?” i wiele innych.

Uczniowie z bardzo dużym zainteresowaniem i ożywieniem dyskutowali o dziele Leonarda da Vinci, które treściowo doskonale wpisuje się w przeżywane w kościele katolickim Triduum Paschalne, a ściślej w czas Wielkiego Czwartku.

Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!

Anna Ryżewska

Data dodania: 2024-03-27 20:54:19