Dwudniowa wycieczka do Karpacza

Po okresie zdalnej nauki uczniowie wyczekiwali wycieczki, a w szczególności takiej dłuższej niż na jeden dzień. W związku z tym w dniach 07– 08.10.2021r. zorganizowano dla uczniów klas 5a i 5b oraz grupy uczniów klasy 8a dwudniową wycieczkę do Karpacza. Organizacji wycieczki podjęły się wychowawczynie klas piątych: pani Wanda Wysocka oraz pani Estera Żak. Wychowawcom w wycieczce jako opiekun towarzyszyła pani Mariola Pokładek. Podczas naszego wyjazdu wszyscy mieli niesamowitą okazję doświadczyć spotkania z panem Janem Józefem Stawinogą, wykwalifikowanym przewodnikiem sudeckim,  który był naszym przewodnikiem podczas całej wycieczki. Jego charyzma, ogromna wiedza oraz ciekawy sposób, w jaki przedstawiał uczniom informacje o zabytkach, legendach i atrakcjach Kotliny Jeleniogórskiej sprawiły, że już w trakcie tej wycieczki wszyscy zaczęli snuć plany o następnej, oczywiście również pod opieką pana Jana Józefa Stawinogi.

Pierwszego dnia wycieczki – 07.10.2021r- w godzinach porannych wyruszyliśmy z Bolesławca w stronę Jeleniej Góry. Zatrzymaliśmy się w Sobieszowie, gdzie rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od spaceru po Karkonoskim Parku Narodowym i podziwianiu jednych z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku – ruin zamku Chojnik. Pan przewodnik Jan Stawinoga zapoznał nas z historią zamku oraz krążącymi wokół zamku legendami np. o Kunegundzie. Mieliśmy okazję zobaczyć mi.in. pręgierz oraz wejść na wieżę, skąd rozciąga się malowniczy widok panoramy Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Po zakończonym spacerze i zwiedzaniu ruin zamku udaliśmy się autokarem w kierunku Szklarskiej Poręby, gdzie odwiedziliśmy jedyną w swoim rodzaju Chatę Walońską Juna, gdzie kultywuje się wielowiekowe tradycje poszukiwaczy skarbów gór – Walończyków. W sali z wielobarwnymi minerałami wysłuchaliśmy historii regionu oraz opisu tradycji walońskich, a następnie przeszliśmy Próbę Pokory w dybach i zostaliśmy zaproszeni do kamiennych podziemi, gdzie przy palenisku otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające zdobycie Pierwszego Stopnia Wtajemniczenia Walońskiego.

Pobyt w Szklarskiej Porębie zakończyliśmy spacerem prowadzącym przez Wąwóz Szklarki wzdłuż potoku Szklarka i podziwianiem pięknego Wodospadu Szklarki.

Ze Szklarskiej Poręby udaliśmy się autokarem do Karpacza, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg oraz obiadokolację w hotelu „Mieszko”.

Drugiego dnia wycieczki –08.10.2021r. po obfitym i różnorodnym śniadaniu, wykwaterowaliśmy się z hotelu i autokarem udaliśmy się pod „Karpacz Ski Arena - Kolej Linowa na Kopę”. Następnie koleją krzesełkową z kanapami 4– osobowymi pokonaliśmy trasę o długości 2281m w ciągu 8 minut i znaleźliśmy się na szycie Kopy na  wysokości 1377m n.p.m. Na szycie każdy z nas podziwiał zapierający dech w piersiach malowniczy widok oraz starał się uchwycić ten moment robiąc zdjęcia. Kiedy już sesje zdjęciowe dobiegły końca, ruszyliśmy na pieszą wędrówkę jedną z najpiękniejszych tras Karkonoszy: Biały Jar  - Strzecha Akademicka – Kocioł Małego Stawu - Samotnia – kościółek Wang – Karpacz Górny. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda nie tylko z zewnątrz, ale i od środka schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”. Zjedliśmy tam ciepły posiłek oraz zregenerowaliśmy siły.  Podczas spaceru przysłuchiwaliśmy się opisom, ciekawostkom oraz przydatnym w górach instrukcjom i wskazówkom naszego niesamowitego przewodnika pana Jana Józefa Stawinogi.

Po dotarciu do Karpacza Górnego wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się w drogę powrotną do Bolesławca.

Udział w wycieczce okazał się być wydarzeniem pełnym niezapomnianych i niesamowitych wrażeń, zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w takim wspaniałym wydarzeniu.

Opracowanie: Estera Żak

Data dodania: 2021-10-12 20:13:34