Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Drugi etap projektu edukacyjnego w Szkole Podstawowej nr 3

Drugi etap projektu edukacyjnego w Szkole Podstawowej nr 3

„Czasem mniej znaczy więcej - śladami świętego Marcina” to tytuł projektu edukacyjnego zrealizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3. Autorami i koordynatorami projektu byli nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego - Agnieszka Markowicz i Adrian Banyś oraz nauczycielka religii - Halina Rudzik. Projekt  skierowany był do klas I-VIII, a w jego realizacji uczestniczyła cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice. Główne obchody "Dnia Świętego Marcina", czyli druga część projektu edukacyjnego, odbyły się w szkole 8 listopada 2019 r.

 

"Dzień Świętego Marcina" (niem. „Martinstag”) jest z utęsknieniem oczekiwaną uroczystością w placówce, stanowi bowiem zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra. Tego dnia każdy uczeń mógł spróbować upieczonych przez rodziców rogalików, które szczególnie wyróżniały się nadzieniem z białego maku, bakalii oraz orzechów. Panie z Rady Rodziców były odpowiedzialne za sprzedaż rogali marcińskich.

 

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Adrianem Banysiem i Agnieszką Markowicz, przygotował na tę uroczystość specjalne spotkanie z klasami I-III, w czasie którego uczniowie zostali zaznajomieni z najważniejszymi wydarzeniami z życia św. Marcina zarówno w języku polskim, niemieckim, jak i angielskim. Podczas spotkania dzieci poznały prezentację multimedialną, a nawet bajkową wersję legendy o św. Marcinie, którą obejrzały z wielką uwagą i zainteresowaniem. Uczniowie zaprezentowali piosenki znane w niemieckich szkołach pt. „Ich geh’ mit meiner Laterne” oraz „Laternenlicht”. Nie zabrakło również oprawy muzycznej przygotowanej przez Halinę Rudzik. Dziecięcy chórek zaprezentował pieśni religijne: „Ja jestem”, „Najlepsza modlitwa na świecie” oraz "Święty uśmiechnięty". Natomiast reprezentacja klas starszych przybliżyła uczniom historię św. Marcina oraz tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Młodzież wykonała plakat na temat postaci świętego z wykorzystaniem słownictwa w języku niemieckim. Udział w tegorocznym wydarzeniu wzięły także dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 3 pod opieką nauczycielki religii - Haliny Rudzik.

 

W ramach działań projektowych pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych kompetencji oraz komunikację. Dzieci korzystały m.in. z tablicy multimedialnej, poznając tradycje i zwyczaje związane z „Dniem Świętego Marcina” w krajach niemieckojęzycznych. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach przeprowadzonych przez szkolnych przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Bolesławiec oraz Samorządu Uczniowskiego pt. „Śladami świętego Marcina - tradycje i zwyczaje” pod opieką nauczyciela języka niemieckiego - Adriana Banysia.

 

Z kolei klasy I-III uczestniczyły we wspólnych warsztatach plastycznych mających na celu wykonanie latarenek, podobnych do tych, które dzieci w szkołach krajów niemieckojęzycznych niosą podczas pochodu z okazji „Dnia Świętego Marcina”. W czasie zajęć powstały ciekawe prace, które zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych. Na koniec projektu uczniowie wzięli udział w pochodzie, niosąc wykonane przez siebie latarenki i śpiewając pieśni związane ze świętem.

 

W tym roku - zgodnie z tradycją, podążając śladami św. Marcina, który podzielił się swym płaszczem ze zmarzniętym żebrakiem - połowa funduszy uzyskanych ze sprzedaży rogali została przekazana przez Radę Rodziców na pomoc dla dzieci z Afryki w ramach akcji „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci”. Druga połowa pozyskanych środków zostanie wykorzystana na potrzeby edukacyjne szkoły.

 

Głównym celem projektu było przybliżenie społeczności uczniowskiej postaci św. Marcina i jego działalności związanej z niesieniem dobra innym ludziom oraz zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją krajów niemieckojęzycznych. Ważnym aspektem prowadzonych działań edukacyjnych było kształtowanie wśród uczniów pozytywnych postaw, takich jak: wrażliwość na potrzeby i problemy ich rówieśników mieszkających w Afryce, rozwijanie kreatywności i wzajemnej współpracy poprzez realizowanie wspólnych celów.

 

Cele szczegółowe projektu to: rozbudzenie zainteresowań uczniów inną kulturą, wzbogacenie słownictwa w języku obcym, kształtowanie pozytywnych postaw i budowanie wspólnych celów, rozwijanie twórczości i kreatywności plastycznej dzieci oraz współpracy z całą społecznością szkolną, a także korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu.

 

Koordynatorzy projektu kierują szczególne podziękowania do rodziców, którzy upiekli i sprzedawali rogale marcińskie, jak także do uczniów i nauczycieli za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji projektu.

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Adrian Banyś i Agnieszka Markowicz wraz z Haliną Rudzik

 

Data dodania: 2019-11-25 23:14:59
Data edycji: 2020-07-08 20:40:14
Ilość wyświetleń: 766

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej