Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Barbórka w klasach pierwszych

Barbórka w klasach pierwszych

4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika, który przypomina polskiemu społeczeństwu ciężką i niebezpieczną pracę ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi. Święto to nazywane jest również Barbórką i obchodzone jest na cześć patronki górników - Świętej Barbary.

 

Z okazji górniczego święta, na zaproszenie uczniów klas 1a i 1b, do naszej szkoły przybył z wizytą emerytowany dyrektor Kopalni Gipsu i Anhydrytu „Nowy Ląd” w Lubichowie - Pan Kazimierz Plewa, który na spotkaniu pojawił się w górniczym stroju galowym. Uczniowie zostali zaznajomieni ze znaczeniem atrybutów górniczego munduru. Poznali barwy górnicze: zieleń - oznaczającą nadzieję powrotu do domu po wykonanej pracy oraz czerń - symbolizującą niebezpieczną pracę górnika. Pan Kazimierz opowiedział dzieciom o mundurze, który jest symbolem górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej. Uczniowie dowiedzieli się, że czapka górnicza nazywa się czako, posiada z przodu godło - żelazko i pyrlik otoczone lilijką. Pióropusz na czapce symbolizuje miotełkę do czyszczenia otworów strzałowych. Natomiast kolor pióropusza zależy od stopnia górnika. Może być w kolorze czarnym - górnik, białym - dozór, zielonym - dyrekcja, czerwonym - orkiestra oraz biało-czerwonym - kapelmistrz. Dzieci dowiedziały się również, iż galowy strój górnika posiada 29 guzików, które upamiętniają męczeńską śmierć św. Barbary - patronki górników.

 

Pod koniec spotkania uczniowie mieli okazję do zadawania pytań związanych z górnictwem, na które przybyły gość chętnie odpowiadał. Na zakończenie Pan Kazimierz otrzymał, wykonane przez dzieci, portrety górnika rysowane węglem.

 

 

Ewa Nadwodna

 

Data dodania: 2023-12-06 20:38:52
Data edycji: 2023-12-06 20:38:55
Ilość wyświetleń: 168

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej