Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

„Razem znaczy Więcej”

„Razem znaczy Więcej”

„TO(działa)MY!”- taki był tytuł projektu edukacyjno-społecznego realizowanego przez organizację UNICEF i Fundację Santander Bank Polska. Szkoła Podstawowa nr 3 przyłączyła się do przeprowadzenia go pod hasłem „Razem znaczy Więcej”. Koordynatorem projektu był Adrian Banyś - opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego. Jako opiekunki akcji wystąpiły także Agnieszka Markowicz - nauczycielka języka niemieckiego i angielskiego oraz Halina Rudzik - nauczycielka religii.

 

Założeniem projektu było zaktywizowanie dzieci i młodzieży do podjęcia społecznych wyzwań, aby pokazać jak wspaniałym doświadczeniem może być praca zespołowa oraz jakie pożyteczne efekty może przynieść.

 

W ramach poszczególnych działań zostało zorganizowanych wiele przedsięwzięć związanych z obszarami edukacji, kultury i rozrywki. Jednym z nich były coroczne obchody „Dnia Świętego Marcina, podczas których uczniowie poprzez wspólne działania oraz wzajemną współpracę uświadomili sobie, jak niezwykle istotne w tych czasach jest niesienie dobra innym ludziom.

 

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Adrianem Banysiem i Agnieszką Markowicz, przygotował na tę uroczystość specjalne spotkania z klasami I-III, w czasie których uczniowie zostali zaznajomieni z najważniejszymi wydarzeniami z życia Świętego zarówno w języku polskim, niemieckim, jak i angielskim. W ramach warsztatów rozwijających talenty uczniów nie zabrakło również oprawy muzycznej - dzieci zaprezentowały pieśni związane z projektem: „Święty uśmiechnięty”, „Błogosławieni miłosierni”, „Bądź pozdrowiony gościu nasz” oraz znane w niemieckich szkołach „Ich geh’ mit meiner Laterne” oraz „Laternenlicht”.

 

Dzieci z kl. I-III uczestniczyły w warsztatach rękodzieła pod opieką nauczycielki Olgi Bugaj. Zajęcia artystyczne miały na celu wykonanie latarenek, które dzieci w szkołach krajów niemieckojęzycznych niosą podczas pochodu z okazji „Dnia Świętego Marcina”. W czasie zajęć powstało wiele ciekawych prac, spośród których stworzono „Szkolną galerię (on-line) twórczości uczniów”. Można ją podziwiać na stronie internetowej szkoły oraz platformie „Google Classroom”.

 

Z kolei w ramach Dni Kultury Międzynarodowej zostały zorganizowane obchody z okazji „Europejskiego Dnia Języków Obcych”. Podczas zajęć pedagodzy uświadomili uczniom bogactwo i różnorodność językową Europy, zwrócili uwagę na wielojęzyczność oraz kulturę jej mieszkańców, a także rozwijali umiejętności językowe uczniów poprzez pracę z wirtualnym podręcznikiem, udział w grach i zabawach w ramach nauczanego języka obcego. Okres związany z realizacją wyznaczonych założeń projektu pozwolił uczniom doświadczyć wielu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych umiejętności oraz komunikację.

 

Ważnym i istotnym punktem realizacji założeń projektu była coroczna zbiórka pieniędzy na misje dla głodujących dzieci z Afryki w ramach akcji „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci”. Akcja miała na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby oraz problemy swoich rówieśników. W tym roku, zgodnie z legendą o Świętym Marcinie, który podzielił się swym płaszczem z żebrakiem, zebrane wśród pedagogów fundusze zostały przekazane przez nauczycielkę religii Halinę Rudzik na pomoc dla dzieci z Afryki.

 

Główne cele projektu to: kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży, budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z edukacją, kulturą i rozrywką, przybliżenie społeczności uczniowskiej działalności związanej z niesieniem dobra innym ludziom poprzez propagowanie akcji „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci”, a także zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją krajów niemiecko- oraz anglojęzycznych.

 

Koordynator oraz opiekunowie projektu kierują szczególne podziękowania dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji projektu. Wspólne działania oraz współpraca zespołowa mają ogromne znaczenie dla kształtowania postawy zaangażowania społecznego. Pamiętajmy, że „Razem znaczy Więcej”.

 

Koordynator projektu: 

Adrian Banyś

 

Data dodania: 2022-01-03 23:39:07
Data edycji: 2022-05-26 17:58:31
Ilość wyświetleń: 448

Konkursy

Informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej