PSO z języka polskiego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

• Ocenie podlegają wymienione w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania formy: prace klasowe, sprawdziany, kartkówki, wypracowania pisemne, krótsze zadania pisemne, odpowiedzi ustne (w tym recytacje), zeszyt i inne.
  • Prace klasowe i sprawdziany są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem,
    wraz z zapowiedzią podawany jest zakres sprawdzanego materiału.
  • Uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek go napisać, a wcześniej w terminie
    do 2 tygodni po powrocie do szkoły ustalić datę pisania z nauczycielem.
  • Sprawdzian napisany na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia można poprawić. Termin poprawy ustalany jest w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o uzyskanej przez ucznia ocenie.
  • Uczeń poprawia ocenę tylko raz i brana jest pod uwagę ocena dla niego korzystniejsza.
  • O ocenie pracy pisemnej decyduje m.in. zgodność treści pracy z tematem wypowiedzi, zgodność formy (np. opowiadanie, opis, sprawozdanie), kompozycja, język, ortografia, interpunkcja, estetyka, z uwzględnieniem dysfunkcji itp.
  • Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 7 dni) uczeń ma obowiązek uzupełnić wiadomości, notatki, zadania w ciągu tygodnia. Uczeń ma prawo nie być oceniany przez trzy dni. W szczególnych przypadkach brana jest pod uwagę indywidualne sytuacja ucznia.
  • Przygotowanie do odpowiedzi ustnej i do kartkówki rozpoczynającej lekcję to opanowanie materiału z ostatnich trzech zajęć lub innegomateriału wcześniej wskazanego przez nauczyciela.
  • Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak podręcznika, zeszytu, zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do zajęć. Nieprzygotowanie do lekcji zgłasza się na początku zajęć.
  • Konsekwencją nieprzygotowania jest wpisanie do dziennika skrótu np w dziale „oceny”.
  • Uczeń ma prawo w semestrze do dwukrotnego nieprzygotowania do lekcji
    bez konsekwencji.
  • Zgłoszenie nieprzygotowania nie ma zastosowania w przypadku sprawdzianu.
  • Aktywność na lekcji może być oceniana plusami.
    3 plusy za aktywność to ocena bardzo dobra.
  • Brak pracy na lekcji może być oceniany minusami.
    5 minusów to ocena niedostateczna.
  • Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości ucznia i jego indywidualną sytuację.

Zespół Nauczycieli Polonistów

Data dodania: 2023-09-05 07:21:39