PSO z historii i wiedzy o społeczeństwie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Ogólne zasady oceniania:

1. Ocenie podlegają wymienione w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania formy:
    sprawdziany, kartkówki, krótsze zadania pisemne, odpowiedzi ustne, zeszyt i inne.
  2. Sprawdziany są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanego materiału.
  3. Uczeń nieobecny na sprawdzianie musi go napisać, a wcześniej w terminie do 2 tygodni po powrocie do szkoły ustalić datę poprawy z nauczycielem.
  4. Każdy sprawdzian napisany na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia można poprawić. Termin poprawy ustalany jest w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o uzyskanej przez ucznia ocenie.
  5. Uczeń poprawia pracę tylko raz i brana jest pod uwagę ocena dla niego korzystniejsza.
  6. O ocenie sprawdzianu decyduje zgodność treści pracy z podanymi zagadnieniami.
  7. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 7 dni) uczeń ma obowiązek uzupełnić wiadomości, notatki, zadania w ciągu tygodnia. Uczeń ma prawo nie być oceniany przez trzy dni. Dopuszcza się indywidualne ustalenia pomiędzy nauczycielem i uczniem.
  8. Przygotowanie do odpowiedzi ustnej i do kartkówki rozpoczynającej lekcję to opanowanie materiału
    z zajęć lub innego materiału wcześniej wskazanego przez nauczyciela.

Nieprzygotowanie:

1. Nieprzygotowanie do lekcji zgłasza się na początku zajęć.
  2. Uczeń ma prawo w semestrze do dwukrotnego nieprzygotowania do lekcji bez konsekwencji.
    Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do zajęć.
  3. Zgłoszenie nieprzygotowania nie ma zastosowania w przypadku sprawdzianu.

Aktywność:

1. Aktywność na lekcji może być oceniana plusami.
    3 plusy za aktywność to ocena bardzo dobra.
  2. Brak pracy na lekcji może być oceniany minusami.
    5 minusów to ocena niedostateczna.
  3. Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości ucznia i jego indywidualną sytuację.

Małgorzata Maksymów

Data dodania: 2023-09-04 20:22:44