Projekt edukacyjno-społeczny „Poznajemy postaci świętych”

„Poznajemy postaci świętych” - to tytuł projektu edukacyjno-społecznego zrealizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu. Koordynatorami projektu byli nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego - pan Adrian Banyś i pani Agnieszka Markowicz wraz z nauczycielką religii - panią Haliną Rudzik. Założeniem projektu było zapoznanie uczniów klas pierwszych z postaciami św. Marcina i biskupa z Miry - św. Mikołaja, uświadomienie dzieciom i młodzieży znaczenia podejmowania społecznych wyzwań oraz pokazanie, jak wspaniałym doświadczeniem może być praca zespołowa i jakie pożyteczne efekty może przynieść.

W dniu 6 grudnia 2023 r. rozpoczęły się spotkania z klasami pierwszymi, które przygotował Samorząd Uczniowski wraz z koordynatorami. Dzieci zostały zaznajomione, zarówno w języku polskim, a także angielskim i niemieckim z najważniejszymi wydarzeniami z życia św. Marcina oraz biskupa z Miry - św. Mikołaja. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i bajkową wersję legendy o prezentowanych postaciach świętych. Podczas spotkania dzieci poznaly także historię św. Marcina oraz św. Mikołaja z Miry, których łączyła pasja niesienia dobra i pomocy drugiemu człowiekowi. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki - wszyscy uczniowie losowali czekoladki z kalendarzy adwentowych oraz częstowali się świątecznymi pierniczkami.

Jednym z etapów projektu był także udział dzieci w warsztatach cukierniczych, podczas których najmłodsi uczniowie ze świetlicy środowiskowej, pod okiem pani Agnieszki Markowicz i pani Bożeny Obozy, samodzielnie przygotowali ciasto i piekli rogaliki z nadzieniem. Uczniowie wykazali się cierpliwością i zdolnościami związanymi z wykonywaniem pracy cukiernika, co zaowocowało pachnącymi wypiekami w całej szkole. Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, uczyli się przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz utrwalali nawyk kulturalnego zachowania się przy stole.

Z kolei w ramach warsztatów rozwijających talenty uczniów szkoły nie zabrakło również oprawy muzycznej pod kierunkiem nauczycielki religii - pani Haliny Rudzik, z którą uczniowie wspólnie zaprezentowali pieśń: „Święty uśmiechnięty”. Uczniowie wykonali prace przedstawiające m.in. postać św. Marcina, jak także latarenki, które dzieci w szkołach krajów niemieckojęzycznych niosą podczas pochodu z okazji „Dnia Świętego Marcina”. Pedagodzy prowadzący projekt zaproponowali uczniom starszych klas liczne aktywności poprzez prowadzenie zajęć różnorodnymi technologiami oraz wykorzystanie zasobów, którymi dysponuje szkoła. Dzieci z kl. IV-V miały okazję skorzystać m.in. z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy i zagadki na platformie językowej „Learning Apps”. A starsi uczniowie próbowali swoich sił jako twórcy przepisów na rogale w językach obcych.

Dzięki naszemu wspólnemu wsparciu sprawiliśmy również, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej odzyskały poczucie wiary na lepsze jutro. Podczas wspólnych działań szkolnych, przygotowanych przez nauczycieli i Radę Rodziców, zostały zebrane pieniądze na wsparcie akcji „IV Bolesławiecka Paczka Życzliwości” zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławcu. Społeczność szkoły zebrała środki pieniężne na zakup prezentu dla rodziny potrzebującej wsparcia.

Koordynatorzy kierują szczególne podziękowania do całej społeczności szkolnej za pomoc oraz zaangażowanie w realizację projektu edukacyjno-społecznego. Wspólne działania oraz współpraca zespołowa w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu mają ogromne znaczenie dla kształtowania postawy zaangażowania społecznego.

Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego - pani Agnieszka Markowicz i pan Adrian Banyś wraz z nauczycielką religii - panią Haliną Rudzik.

Udział szkoły w akcji „IV Bolesławiecka Paczka Życzliwości”

Data dodania: 2023-12-11 20:37:58
Data edycji: 2023-12-13 22:58:41