Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Łączy nas pamięć - 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Łączy nas pamięć - 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Łączy nas pamięć - 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia 1943 - 19 kwietnia 2024

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu przystąpili do akcji Żonkile z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 

Motywem przewodnim tegorocznej Akcji Żonkile jest Pamięć. Warto się zastanowić czym dla mnie jest Pamięć? Jak ją rozumiem i interpretuję? Jak pielęgnować Pamięć w sytuacji kiedy odchodzą już ostatni naoczni świadkowie Zagłady?

 

19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

 

Uczniowie naszej szkoły włączyli się już po raz trzeci w obchody ogólnopolskiej akcji  „Żonkile 2024”, aby uczcić 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Edukatorzy w muzeum przygotowali dla uczniów z całej Polski materiały edukacyjne, które przybliżyły nam historię tych wydarzeń. Wspólnie wykonaliśmy także papierowe żonkile - symbol zbiorowej pamięci, który jest podkreśleniem siły wspólnoty, znaczenia solidarności i potrzeby dialogu ponad podziałami.

 

Wszystkich Bolesławian zachęcamy też do obejrzenia filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall, której udało się porozmawiać z Markiem Edelmanem jednym z przywódców w powstaniu, a po wojnie wybitnym lekarzem.

 

Link do filmu: https://youtu.be/wsjvwgMPDCk?si=2TXNsRaGYpjlL9fo

 

Bądźmy strażnikami pamięci, wszak żyjemy, pracujemy i uczymy się w kraju gdzie działa się tragiczna historia.

 

Nauczyciele zaangażowani w zorganizowanie akcji w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu - pani Agnieszka Markowicz, pani Małgorzata Maksymów, pani Magdalena Powroźnik, pani Patrycja Kasperek.

 

 

/Opracowała: Patrycja Kasperek/

 

Data dodania: 2024-04-20 20:15:53
Data edycji: 2024-04-20 23:08:40
Ilość wyświetleń: 147

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej