Wystawa „Z miłości do Ojczyzny - przesłanie dla pokoleń żołnierzy Armii Krajowej”

5 marca 2024 r. o godz. 10.30 w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbyło się otwarcie wystawy zorganizowanej przez Dolnośląską Rodzinę Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej. W tym roku wystawa nosiła tytuł „Z miłości do Ojczyzny - przesłanie dla pokoleń żołnierzy Armii Krajowej”.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Armii Krajowej. Następnie Przewodnicząca Dolnośląskiej Rodziny - Pani Dorota Rasała-Świtoń powitała wszystkich zaproszonych gości.

W otwarciu wystawy wzięli udział: Maciej Awiżeń - Wojewoda Dolnośląski, Ewa Skrzywanek - Dolnośląski Kurator Oświaty, kpt. Stanisław Wołczaski - żołnierz AK i powstaniec warszawski, Sylwia Krzyżanowska - główny specjalista Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Wojciech Trębacz - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Grzegorz Kowal - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Aleksandra Woźniak - córka Jerzego Woźniaka, radni sejmiku województwa: Andrzej Jaroch, Damian Mrozek i Tytus Czartoryski, delegacja Związku Piłsudczyków oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny.

W dalszej części nastąpiła prezentacja prac wykonanych przez poszczególne szkoły. Każda ze szkół, uczestników tegorocznego projektu, wybrała osobę - bohatera Armii Krajowej, którego słowa lub postawa miały znaczący wpływ na nasze życie lub spojrzenie na świat. Nasza szkoła przedstawiła postać Stefana Roweckiego „Grota" - twórcę i dowódcę Armii Krajowej, podziemnego wojska polskiego w okupowanym kraju, najważniejszą osobę w hierarchii polskiej konspiracji, jedynego, który mógł powiedzieć o sobie: „Armia Krajowa to ja ".

Szkołę Podstawową nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu reprezentowali uczniowie klasy IV a : Hanna Szwagierek, Julia Zdunek i Wojciech Polak, którzy przygotowali plakat przedstawiający generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota". Opiekunem merytorycznym pracy i wystawy była pani Małgorzata Maksymów.

Małgorzata Maksymów

Data dodania: 2024-03-13 21:12:46