Wycieczka do rezerwatu przyrody „Góra Zamkowa” we Wleniu

10 maja 2024 r. członkowie szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody odbyli wycieczkę do Wlenia, której głównym celem było poznawanie obszarów chronionych z pomnikami przyrody i rzadkimi gatunkami organizmów żywych. Dodatkowo, była to świetna okazja do zdobywania punktów - potrzebnych do uzyskania odznaki „Tropiciel Przyrody”.

Uczestnicy wycieczki szli oznakowanym szlakiem turystycznym wiodącym do rezerwatu przyrody „Góra Zamkowa”, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku obronnego, który został zbudowany na wulkanicznym szczycie. Po wysłuchaniu historii tego miejsca, przedstawionej przez kustosza, nastąpiło wspólne pieczenie i konsumpcja kiełbasek.

Kolejną atrakcją wycieczki były wspaniałe widoki z wieży zamkowej na Pogórze i Góry Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie, które są rozdzielone od siebie płynącą rzeką Bóbr. Podczas wchodzenia na górę podziwiano dobrze zachowany pałac Lenno oraz strome zbocza góry porośnięte czosnkiem niedźwiedzim, który jest rośliną objętą ochroną prawną. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili małe i urocze miasteczko Wleń leżące w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru z centralnie usytuowanym ratuszem miejskim oraz piękną fontanną ozdobioną posągiem dziewczyny karmiącej gołębie.

Zrelaksowani pobytem na terenach zielonych - położonych z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i wielkich ośrodków miejskich - zadowoleni uczniowie wrócili do swoich domów.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Bożena Oleksiuk-Rokoszna i Magdalena Rutkowska-Skowron. Nad prawidłowym przebiegiem wyprawy czuwał pan Czesław Szmelter - Prezes Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Bolesławcu.

Bożena Oleksiuk-Rokoszna

Data dodania: 2024-05-11 19:40:28