Czcionka:

A+A-

Kontrast:

WYCIECZKA DO KARKONOSKIEGO PARKU NARODOWEGO

WYCIECZKA DO KARKONOSKIEGO  PARKU NARODOWEGO

Dziesiątego czerwca br. uczniowie klas 6a, 6c oraz 8a pojechali na szkolną wycieczkę do Karkonowskiego Parku Narodowego rozpoczynając wędrówkę od Szklarskiej Poręby. Pod okiem profesjonalnego sudeckiego przewodnika  Pani Moniki uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat regionu. Udało nam się także odwiedzić drugi co do wielkości w Karkonoszach Wodospad Szklarki. Główną atrakcją była przygotowana przez Panią Monikę niespodzianka, wcieliliśmy się w odkrywców w poszukiwaniu ametystów na szlaku górskim. Dowiedzieliśmy się, że ametyst to minerał półszlachetny, odmiana kwarcu o naturalnej barwie w kolorze fioletu lub głębokiej purpury. Nazwa ametystu pochodzi od słowa greckiego methustos – pijany, gdzie przedrostek a jest jego zaprzeczeniem. Ametyst powstaje w wyniku procesów hydrotermalnych, tworząc prawidłowe kształty wypełniające często geody – próżnie skał wylewowych.

Pamiętajmy, że to właśnie tutaj w Karkonoszach, zaczęła się miłość Polaków do gór. Tu powstał pionierski górski przewodnik po polsku, tutaj przyjeżdżali pierwsi turyści, spragnieni wspinaczek i mocniejszych wrażeń. Wybierali się stąd w Góry Izerskie czy w kierunku Wodospadu Kamieńczyka i Szklarki.

Obecna powierzchnia KPN wynosi prawie 6 tysięcy hektarów, a corocznie odwiedza go przeszło 2 miliony turystów. Znajdziemy tutaj chronione torfowiska, traworośla, ziołorośla, gołoborza, borówczyska, piętro kosodrzewiny, alpejskie rośliny skalne, kotły polodowcowe, rośliny endemiczne, a także nietoperze, bobry, sarny, lisy, płochacze halne, cietrzewie, sóweczki czy głuszce.

 

Kierownikiem wycieczki była p. Małgorzata Maksymów, a opiekunami p. Agnieszka Markowicz i p. Patrycja Kasperek.

 

/opracowała  P.Kasperek/

 

 

 

Data dodania: 2021-06-23 19:15:58
Data edycji: 2021-06-23 19:22:26
Ilość wyświetleń: 432

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej