Wizyta w Sądzie Rejonowym - lekcja prawa w praktyce

Dnia 3 listopada 2021 roku została zorganizowana wycieczka edukacyjna do Sądu Rejonowego w Bolesławcu, w której udział wzięli uczniowie klasy 8b wraz z opiekunami: panem Adrianem Banysiem i panią Magdą Kurtz.

W tym wyjątkowym dniu młodzież miała niecodziennie nadarzającą się okazję zwiedzenia gmachu sądu i zapoznania się z zasadami jego funkcjonowania. Uczniowie zostali oprowadzeni po kuluarach instytucji przez Prezesa Sądu Rejonowego - panią Joannę Moroz-Korycką, która w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała im o pracy sądu. Młodzież miała także możliwość zobaczyć, jakie zadania wykonują na co dzień pracownicy Wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i Nieletnich oraz Ksiąg Wieczystych.

Uczniowie zwiedzili poszczególne pomieszczenia instytucji, takie jak: areszt, pokój przesłuchań dzieci, sekretariat, biuro obsługi klienta czy salę rozpraw, gdzie zostali zapoznani z obowiązującymi procedurami oraz wcielili się w role sędziego, adwokata, oskarżonego oraz świadków. Podczas wizyty młodzież została zapoznana z podstawowymi aktami prawnymi, przepisami dotyczącymi nieletnich oraz różnymi sytuacjami, które związane były z konkretnymi przypadkami łamania prawa przez osoby nieletnie. Uczniowie mieli również możliwość odczucia powagi sprawy, zasiadając przy stole sędziowskim, na ławie oskarżonych czy odpowiadając przy pulpicie dla świadków.

Była to doskonała lekcja, która pokazała, jakie mogą być konsekwencje łamania prawa przez nieletnich. Młodzież chętnie zabierała głos podczas spotkania, zgodnie wykazywała chęć przestrzegania prawa przez kontrolowanie swoich czynów oraz zachowań, zarówno w środowisku szkoły, jak i w życiu prywatnym. Uczniowie byli bardzo zainteresowani pracą wymiaru sprawiedliwości i niektórzy stwierdzili, że chętnie związaliby z nim swoją przyszłość.

Dziękujemy serdecznie pani Joannie Moroz-Koryckiej za umożliwienie zwiedzenia Sądu Rejonowego w Bolesławcu oraz zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania tej instytucji.

Wychowawca kl. 8b:

Adrian Banyś