Wizyta w Nowym Muzeum Ceramiki

17 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję gościć w Nowym Muzeum Ceramiki przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu. Siedzibę nowo otwartego muzeum odwiedziły klasy: IV B - z paniami Anną Jaślan i Bożeną Obozą - i klasa VI A z paniami Anną Ryżewską i Justyną Orszulak.  Organizatorkami wyjścia do muzeum była p. Anna Jaślan i p. Anna Ryżewska. W kolejnym tygodniu muzeum odwiedzi klasa VII B z p. Wandą Wysocką i p. Anną Ryżewską.

Nasi uczniowie zostali serdecznie przyjęci przez pracowników muzeum i oprowadzeni po salach muzealnych. Początek ekspozycji stanowią pomieszczenia poświęcone twórczości lokalnych rzeźbiarzy i malarzy. W kolejnych salach twórcy muzeum „zabrali” uczniów naszej szkoły w historyczną podróż po pradawnych dziejach Bolesławca i okolic. Uczestnicy wycieczki poznali m.in. różnorodne wykopaliska archeologiczne związane z miastem, historię powstania i rozbudowy średniowiecznego Bolesławca, a także znane postacie związane z miastem (Napoleon Bonaparte, Michaił Kutuzow) i okoliczności ich przebywania w Bolesławcu. Uczniowie odwiedzili także pierwszą bolesławiecką aptekę i odkryli dobroczynne działanie wyeksponowanych tam ziół. Zostali również zapoznani z XX-wiecznymi, przedwojennymi i powojennymi, dziejami Bolesławca. Mieli także okazję poznania ceramiki wytwarzanej w bolesławieckich manufakturach i fabrykach - od najdawniejszej aż do współczesnej. Zwiedzającą młodzież zainteresowała nie tylko polska ceramika, ale także wytwory z wielu krajów świata, w tym wspaniałe kolekcje dzieł z Włoch i Norwegii.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzali wystawę i chętnie korzystali z jej różnorodnych narzędzi: filmów, gier, słuchowisk, ekranów interaktywnych, makiet i innych ciekawych elementów ekspozycji. Po wyjściu z muzeum uczniowie pospacerowali po pobliskim parku, którego część poddano rewitalizacji.

Anna Ryżewska

Data dodania: 2024-04-17 20:24:22