Wczesna profilaktyka raka czerniaka

W naszej szkole została przeprowadzona kampania informacyjna wśród uczniów klas 7-8, dotycząca samodzielnego wykrywania ognisk czerniaka. Ogólnopolska akcja „Znamię? Znam je” ma zwrócić uwagę młodzieży na konieczność zabezpieczania skóry oraz oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Uświadamia szkodliwość solarium i ekspozycji ciała na promienie słoneczne, zwłaszcza w godzinach 11.00-16.00.  Uczniowie poznali też metodę badania znamion występujących zwłaszcza u blondynów, o niebieskich oczach i jasnej karnacji, tzw. homozygot recesywnych, stanowiących około 25% populacji. Samobadanie skóry prowadzone jest wg schematu ABCDE:

A-     znamię asymetryczne, B-o brzegach poszarpanych i nierównych, C- czerwone lub czarne,

D- duże , dochodzące do 6 mm, E- ewoluujące ( swędzenie, krwawienie, sączenie, pękanie)

Wyniesiona z lekcji biologii wiedza o czerniaku, złośliwym nowotworze skóry ,atakującym komórki pigmentowe –melanocyty ,powinna wpłynąć na postrzeganie tej groźnej choroby.

Bożena Oleksiuk- Rokoszna

Data dodania: 2019-02-22 14:20:29