„Warto jechać nad Bałtyk!” - pobyt kl. VI-VII naszej szkoły nad morzem

Wycieczka szkolna  Mierzeja Helska, Władysławowo, Gdańsk, Gdynia, Przylądek Rozewie

W dniach 13-15 maja 2024 r. uczniowie klas 6a, 6b, 7a i 7b, pod opieką nauczycieli - pani Bożeny Oleksiuk-Rokosznej, pani Małgorzaty Maksymów i pana Adriana Banysia, uczestniczyli w wycieczce nad Morze Bałtyckie do Mierzei Helskiej, Władysławowa, Gdańska, Gdyni i Przylądka Rozewie.

Pierwszym punktem programu był Cypel Helski, gdzie uczniowie oglądali karmienie fok w Fokarium Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego działającego na rzecz badań i ochrony ssaków morskich. Następnie młodzież odbyła wędrówkę śladami obrońców Półwyspu Helskiego w czasie II wojny światowej.

Drugiego dnia pierwszym punktem programu było Westerplatte - symbol wybuchu II wojny światowej. Pani przewodnik opowiedziała historię obrony półwyspu przez mjr Henryka Sucharskiego. Uczniowie zobaczyli także 25-metrowy pomnik, który kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię oraz zwrócili uwagę na słowa Jana Pawła II, które znajdują się niedaleko pomnika i są skierowane do młodych. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Gdańska, gdzie spacerowali Drogą Królewską prowadzącą od Bramy Wyżnej do Bramy Złotej położonej nad Motławą. Młodzież podziwiała Ratusz Starego Miasta, Dwór Artusa oraz Fontannę Neptuna znajdujące się przy Długim Targu. Uczniowie zwiedzili także Muzeum II Wojny Światowej, w którym zgłębiali wiedzę o wojnie, jej genezie i skutkach. Kolejnym ważnym punktem programowym było miasto Gdynia, gdzie cumują dwa statki muzealne - „Dar Pomorza” oraz Okręt ORP „Błyskawica”.

Na pożegnanie z Morzem Bałtyckim uczestnicy wycieczki odbyli spacer brzegiem morza w stronę Przylądka Rozewie uważanego za początek Polski. Uczniowie podziwiali widoki zabytkowej Latarni Morskiej Rozewie.

Wycieczka była bardzo atrakcyjna ze względu na ciekawy program zwiedzania. Uczniowie spędzili czas w gronie kolegów i koleżanek, dowiedzieli się o wielu ciekawych miejscach i wydarzeniach ważnych dla Polaków. Wrażenia z pobytu zostaną na długo w pamięci.

Bożena Oleksiuk-Rokoszna, Małgorzata Maksymów, Adrian Banyś

Data dodania: 2024-05-16 17:52:19