Warsztaty papieru czerpanego w Centrum Wiedzy

Dnia 10 grudnia 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu odbyły się warsztaty wytwarzania papieru czerpanego, w czasie których udział wzięli uczniowie klasy 8b pod opieką wychowawcy - pana Adriana Banysia i pani Magdy Kurtz. Były to zajęcia związane z recyklingiem surowców w ramach edukacji ekologicznej.

Warsztaty papieru czerpanego były połączone z wystawą interaktywną „Poznaj, odkryj siebie i swoje otoczenie” w ramach realizowanego projektu polsko-czeskiego „Centrum Wiedzy - wiedza i technologia bez barier” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

W czasie warsztatów młodzież uzyskała informacje na temat historii papieru - skąd pochodzi, jakie są jego właściwości, jak pozyskiwano dawniej surowce na papier, jak wygląda współcześnie papier, jak przetwarza się konkretne elementy w celu uzyskania zarówno tradycyjnego, a także czerpanego papieru. Uczniowie zostali zapoznani również przez animatora zajęć - panią Katarzynę Zarówny, z etapami wytwarzania papieru czerpanego. Natomiast pod okiem instruktorów uczestnicy warsztatów wytworzyli ręcznie papier czerpany z zawartości formy czerpalniczej - masy celulozowej produkowanej ze zużytego kartonu i papieru oraz wszelkiej makulatury. Następnie odsączone w specjalnych ramkach plastry papieru zostały ułożone na przygotowanej tkaninie. Gotowy papier czerpany uczniowie wykorzystają w celu wykonania własnych kartek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Na zakończenie zajęć edukacyjnych młodzież zwiedziała również ciekawą ekspozycję w ramach wystawy interaktywnej „Poznaj, odkryj siebie i swoje otoczenie”, którą można zobaczyć w Centrum Wiedzy indywidualnie lub grupowo.

W tym wyjątkowym dniu uczniowie mieli okazję spędzić czas w swoim towarzystwie, zacieśniając więzi klasowe. To był wspaniały, pełen wielu wrażeń i radości dzień, który upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.

Adrian Banyś

Data dodania: 2021-12-14 18:09:48