Uroczyste pasowanie na czytelnika w naszej szkole

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.

W tym roku szkolnym  na uroczystym pasowaniu obie klasy pierwsze gościły w swoich klasach wróżkę biblioteczną w dniu 25 stycznia oraz 1 lutego. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy, chociaż niektórzy uczniowie klas pierwszych już od pierwszych dni września wypożyczali książki w bibliotece, nie czekając na pasowanie.

W pierwszej części uroczystości pierwszaki przypomniały sobie z panią wróżką oraz jej pomocnikami informacje na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz odgadywały bajkowe zagadki i rebusy związane z książką, biblioteką oraz bajkami.

Podczas uroczystego pasowania na czytelnika nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek wykonane przez kolegów ze starszych  klas. Będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mam nadzieję, że  od tego momentu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Warto wiedzieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się specjalnie zapisywać, czytelnikiem jest się od pierwszej do ósmej klasy.

Zapraszam wszystkich uczniów!!!

Agnieszka Markowicz