Uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka ważny dzień - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary oraz zwycięstwa. Dnia 11 listopada 2023 r. w Bolesławcu odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które zostały zorganizowane przez Powiat Bolesławiecki wraz z 23. Pułkiem Artylerii.

O godz. 11.00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, żołnierzy XXVI zmiany PKW EUFOR, Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec” oraz pocztów sztandarowych.

O godz. 12.00 na skwerze 100-lecia Odzyskania Niepodległości przy ulicy Bankowej w Bolesławcu odbyły się główne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w asyście 23. Śląskiego Pułku Artylerii, Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec” oraz pocztów sztandarowych. W czasie uroczystości odśpiewano Hymn Państwowy, odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci oraz miała miejsce Salwa Honorowa. W czasie obchodów nastąpiło także pożegnanie żołnierzy XXVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA i zaprzysiężenie uczniów klasy o profilu wojskowym II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu. Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uroczystość zakończył przemarsz i pokaz Patrolu Konnego Grupy Rekonstrukcji Historycznej 6 Pułku Ułanów Kaniowskich.

Udział w czasie trwania uroczystych obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w składzie:

- Maja Dorosz, Kamil Kuszka, Patrycja Susz,

- Alicja Cękała, Kacper Gąsiorowski, Hanna Kulig,

- opiekun pocztu: pan Adrian Banyś.

Celem uroczystości było przybliżenie znaczenia obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie świadomości narodowej i patriotycznej, poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu - bycia patriotą.

• Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta Bolesławiec:

Święto Niepodległości w Bolesławcu

Adrian Banyś