Uprawa roślin w ramach korelacji międzyprzedmiotowej

Wraz z nadejściem wiosennego sezonu wegetacyjnego uczniowie kl. V-VIII wspólnie z Samorządem Uczniowskim i nauczycielami języka niemieckiego - panią Agnieszką Markowicz, panem Adrianem Banysiem oraz nauczycielem biologii - panią Bożeną Oleksiuk-Rokoszną wzięli udział w przedsięwzięciu edukacyjnym dotyczącym uprawy popularnych warzyw i roślin zielarskich.

Na zajęciach biologii w dniach 24-28 kwietnia 2023 r. przypomniano, jakie warunki są niezbędne do przeprowadzenia przez rośliny procesu fotosyntezy, czyli samożywności. Są to: woda wraz z solami mineralnymi, energia słoneczna, dwutlenek węgla i zielony barwnik zwany chlorofilem. W ramach zajęć języka niemieckiego o tematyce przyrodniczej młodzież kl. 5a, 7a, 8a, 8b i 8c została zaznajomiona z nazewnictwem warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego w obcym brzmieniu. Uczniowie w celu rozwijania umiejętności oraz przyswajania wiadomości językowych mieli także okazję skorzystać z tablicy multimedialnej, rozwiązując zagadki na platformie językowej „Learning Apps”. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia quizu „Kahoot” o tematyce ekologiczno-przyrodniczej.

Młodzież, wyposażona w niezbędną wiedzę o wzroście i rozwoju roślin oraz ich wymaganiach środowiskowych, wykonała w języku niemieckim etykiety z nazwami warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego. Po takim przygotowaniu teoretycznym uczniowie z kl. V-VIII przystąpili w dniu 18 maja 2023 r. do własnoręcznego sadzenia warzyw oraz przesadzania kwiatów doniczkowych.

Celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie czynnego słownictwa w języku niemieckim w powiązaniu ze światem przyrody ożywionej i nieożywionej. Dodatkowym atutem było uczenie się współdziałania w grupie zadaniowej oraz wyrabianie nawyku opieki nad młodymi sadzonkami.

Nauczyciel biologii - pani Bożena Oleksiuk-Rokoszna oraz nauczyciele języka niemieckiego i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pan Adrian Banyś i pani Agnieszka Markowicz.

Data dodania: 2023-05-22 23:05:49
Data edycji: 2023-05-23 20:26:35