Twoje dane - Twoja sprawa

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

PREZESA URZĘDU OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”

Podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli oraz edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie, to główne cele ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Jest on realizowany nieprzerwanie od 2009 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Program jest realizowany w dwóch etapach:

 najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają Koordynatorzy Programu, którzy biorą udział w dwudniowym szkoleniu i otrzymują materiały edukacyjne, a następnie przekazują wiedzę i pakiety edukacyjne podczas rad pedagogicznych,

 w kolejnym etapie nauczyciele wiedzę zdobytą podczas szkolenia upowszechniają wśród uczniów, zarówno podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań.

Systemowa edukacja w całej Polsce

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” – skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli – jest systemowym projektem realizowanym na skalę ogólnopolską.

Jednym z bardzo ważnych priorytetów Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest edukacja. Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) organ nadzorczy ma za zadanie upowszechniać w społeczeństwie wiedzę o ochronie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych w tym zakresie do dzieci.

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz innych wydarzeń tematycznych, przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Statystycznie rocznie Program realizuje ponad. 40 000 uczniów oraz ponad 3 500 nauczycieli, którzy podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach w całej Polsce, jak i w lokalnych społecznościach.

Szczegółowe informacje o programie: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts

28 STYCZNIA

DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

Szkoła Podstawowa nr 3, jako jedyna ze szkół bolesławieckich, bierze udział w X edycji Programu dla Szkół o Ochronie Danych Osobowych „TWOJE DANE TWOJA SPRAWA”.

Z tej okazji, 28 stycznia 2020r., obchodziliśmy DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH.

Dostaliśmy list otwarty od Pana Jana Nowaka, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierowany do wszystkich uczestników X edycji Programu. List ten stanowi kluczowy element obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Uczniowie przygotowali tematyczne plakaty i gazetki szkolne. Jedna z klas stworzyła postacie RODUSIA. W całej szkole rozwieszono ulotki o programie TDTS. Na znak bezpieczeństwa danych, uczniowie przynieśli do szkoły kłódki. W każdej klasie odbyły się lekcje, rozmowy, warsztaty na temat ochrony danych, w których udział brał szkolny IODO. Uczniowie stworzyli ulotki Bezpieczne Ferie, które przed wolnymi dniami rozniosą po szkołach w Bolesławcu. Pedagog szkolny (koordynator programu) ogłosił konkurs plastyczny „Twoje Dane- Twoja Sprawa”.

To są nasze pierwsze kroki w nauce o ochronie danych osobowych i prawie każdego człowieka do prywatności. Mamy nadzieję, że tematem tym zainteresujemy inne szkoły.

Justyna Kołodziejczyk- Żugaj

Data dodania: 2019-12-11 10:33:16