Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 marca 2024 roku społeczność naszej szkoły wystartowała w biegu „Tropem Wilczym”. Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Nasze reprezentacja szkoły wystartowała w biegu na dystansie 1963 metrów – to symboliczna odległość, nawiązująca do roku, w którym został zamordowany ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego – Józef Franczak, pseudonim „Lalek”.

Jest to wydarzenie cykliczne o zasięgu międzynarodowym, największy bieg pamięci w Polsce. Odbywa się w ponad 350 miastach Polski oraz poza jej granicami. Nasza szkoła wzięła w nim udział w formie łączącej edukację z działaniami wzmacniającymi poczucie wspólnoty lokalnej przez aktywną i świadomą pamięć historyczną oraz popularyzację aktywności fizycznej.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu: pan Jakub Wełna oraz uczniowie: Marcelina Łupicka, Martyna Balacz, Amelia Milczarek, Hania Andrukiewicz, Maksym Lozynsky, Nina Tutak, Natasza Pędziwiatr, Anita Korczowska, Wiktoria Sabadasz, Laura Czulat, Gabrysia Stachowska, Adam Andrukiewicz, Carmen Żekieć, Wojtek Weselak, Dawid Matuszek, Max Anduła, Maja Stachowska, Varvara Cherepian, Alicja Cękała.

Bliższe informacje dot. wydarzenia znajdziecie na stronie sportowego lokalnego portalu wraz z pomierzonymi wynikami biegu każdego z Was.

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodników!

Do zobaczenia za rok!

Opracowała: Patrycja Kasperek