Szkolne obchody Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka jest jednym z najbardziej popularnych „zielonych" świąt na świecie. Głównym symbolem tego dnia jest liść koniczyny, znany jako „shamrock”, który jest utożsamiany z Irlandią. 17 marca jest świętem narodowym Zielonej Wyspy, które obchodzone jest w rocznicę śmierci św. Patryka. Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii.

W dniach 12-19 marca 2024 r. odbyły się szkolne obchody w ramach Dnia Świętego Patryka, które zostały zorganizowane przez Zespół Nauczycieli Języków Obcych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w składzie: pani Agnieszka Markowicz, pani Patrycja Kasperek, pani Katarzyna Wierzejska, pan Adrian Banyś. Udział w wydarzeniu wzięli zarówno uczniowie kl. I-III, jak także młodzież kl. IV-VIII. Głównym celem obchodów było inspirowanie uczniów tematyką związaną z Dniem Świętego Patryka, zaznajomienie z kulturą i tradycją krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci i młodzieży.

Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani, zarówno w języku polskim, jak i angielskim z najważniejszymi zwyczajami związanymi ze świętem oraz wydarzeniami z życia św. Patryka. Młodzież miała także okazję skorzystać z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy oraz zagadki na platformie językowej „Learning Apps”. Chętni uczniowie z kl. IV-VIII przygotowali prace plastyczne przedstawiające postać patrona Irlandii oraz tradycje obchodów Dnia Świętego Patryka, które zostały wyeksponowane na gazetkach szkolnych. Z kolei dzieci z kl. I-III dowiedziały się o wielu ciekawostkach związanych ze świętem w Irlandii, rysowały i wykonywały własne koniczynki czy postać skrzata „Leprechauna” oraz oglądały bajkę o św. Patryku w wersji angielskiej. Największą atrakcją okazały się jednak „zielone kapelusze” - prace biorące udział w szkolnym konkursie dla kl. IV-VIII pt. „Kapelusz Świętego Patryka”. Pomysły były bardzo różne. Kreatywność uczniów była rewelacyjna, a ilość prac świadczy o ogromnym zainteresowaniu konkursem.

Cieszy nas fakt, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka - zakładając coś zielonego na siebie, biorąc udział w konkursie czy wykonując prace plastyczne. Całość obchodów Dnia Świętego Patryka uświetniła degustacja wyśmienitych wypieków i smakołyków przygotowanych przez rodziców uczniów szkoły.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w szkolnych obchodach Dnia Świętego Patryka.

Zespół Nauczycieli Języków Obcych

Data dodania: 2024-03-19 21:00:28