ŚWIĘTO SZKOŁY 2019 :

ŚWIĘTO SZKOŁY  2019 :

ŚWIĘTO SZKOŁY  2019 :    "BÓG – HONOR – OJCZYZNA"

Święto Patrona Szkoły to dla naszej społeczności szkolnej ważne wydarzenie. Możemy bowiem wyrazić hołd wszystkim, którzy zostawili ślad w dziejach naszej ojczyzny, służąc jej z oddaniem, honorem i miłością - bohaterskim żołnierzom AK.

W tym roku obchody Święta Szkoły odbyły się 16 maja. Apel, na którym zgromadziła się cała społeczność szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz byli pracownicy szkoły rozpoczął tegoroczną uroczystość. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i wciągnięciu flagi państwowej na maszt został odśpiewany hymn Polski.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali widowisko słowno – muzyczne  pod tytułem "BÓG – HONOR – OJCZYZNA".

Uczennica klasy VII b  Maja Sobków już na samym początku spotkania wprowadziła w tematykę tegorocznego święta w słowach :

Bóg, Honor, Ojczyzna to dewiza Wojska Polskiego, która została wprowadzona po raz pierwszy na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 roku.

Słowa „Bóg Honor Ojczyzna”, pod którymi wielu z nas się podpisuje, są deklaracją, olbrzymim zobowiązaniem i wyrazistym, ale wymagającym modelem życia. Skoro stajemy pod sztandarem, na którym widnieje hasło „Bóg Honor Ojczyzna” to powinniśmy rozważyć, co te słowa oznaczały, dla tych, którzy stawali pod nimi przez wieki i co oznaczają dla nas dziś. Miłość do ojczyzny i drugiego człowieka staje się zaproszeniem do poznania Boga. Natomiast refleksja nad kolejnością tych słów staje się okazją do pogłębienia wiary i zmiany priorytetów zgodnie z myślą św. Augustyna: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu”.

Jak hasło to rozumieli żołnierze Armii Krajowej najlepiej wyrażają słowa przysięgi jaką składali wstępując w jej szeregi.

Słowa przysięgi odczytał uczeń klasy VI a – Krzysztof Ptak:

"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Tak mi dopomóż Bóg."

Następnie wystąpiły uczennice, które wykonały utwory nagrodzone w VIII Przeglądzie Piosenki Religijnej w Gościszowie.

Iga Tur wykonała utwór pt."Rozpięty na ramionach" – zajęła I MIEJSCE w kategorii soliści.

Zespół "Boże Córeczki" w składzie Katarzyna Stankiewicz, Natalia Wilk i Martyna Rudzik (skrzypce) wykonał pieśń "Gdy klęczę przed Tobą" - również zajął I MIEJSCE w kategorii zespoły w przedziale wiekowym do klas IV.

Zespół "AVE MARIA" zaprezentował utwór pt."Kiedyś wino i chleb", którym wywalczył na konkursie w Gościszowie II MIEJSCE w kategorii zespoły z  klas od V do VIII.

Po występach laureatek przeglądu piosenki religijnej uczennica Maja Sobków  mówiła o znaczeniu i współczesnym rozumieniu słowa "honor" :

My również żyjemy w czasach, które wymagają przejrzystych, zdecydowanych i honorowych postaw oraz odwagi w  wyborze  wartości etycznych i moralnych. Człowiek honorowy jest wierny złożonym zobowiązaniom i przysięgom. Nie ulega naciskom zewnętrznym, „nie kłania się okolicznościom”, nie ulega słabościom wewnętrznym – zawsze stanie po stronie prawdy. Sumiennie wykonując swoje obowiązki wyraża miłość do ludzi i do ojczyzny. Człowiek honorowy dotrzymuje danego słowa,  nawet jeśli wiąże się to dla niego ze stratami materialnymi. Broni i chroni słabszych -  dzieci,osoby starsze oraz chore.

Uczennica klasy VII a – Martyna Rudzik uświetniła nasze święto krótkim koncertem skrzypcowym. Po nim Iga Tur razem z Patrycją Kadłuczką pięknie zaśpiewały piosenkę pt. "Biały krzyż".

Do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy uroczystości. Wspólnie z uczniami, którzy grali na gitarach, ukulele, skrzypcach, akordeonie śpiewaliśmy między innymi takie utwory jak : "Rota", "O mój rozmarynie", "Białe róże", "Maszerują strzelcy", "My pierwsza brygada", "Ojczyzno ma".

Wzruszenie, radość, rodzinna atmosfera to słowa, które oddają klimat w jakim przebiegało tegoroczne Święto Szkoły zakończone wspólnym słodkim poczęstunkiem.

Halina Rudzik

Data dodania: 2019-05-26 10:16:14