Spotkanie Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Dnia 17 września 2021 roku na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu pod pomnikiem poświęconym Zesłańcom Sybiru odbyła się uroczystość z okazji 82.rocznicy napadu Związku Radzieckiego na Polskę. Tego dnia obchodzony był również Światowy Dzień Sybiraka, którego celem było przypominanie losów zesłańców. Uroczystość została zorganizowana przez Zarząd Koła Związku Sybiraków oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Bolesławcu.

Pamiętając o bolesnych wydarzeniach oraz o wszystkich deportowanych na nieludzką ziemię, tych, którzy zginęli w obozach oraz tych, którym udało się wrócić do Ojczyzny - bolesławianie oddali cześć oraz złożyli wieńce pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach”.

W uroczystym „Spotkaniu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” wzięli udział przedstawiciele samorządów, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, poczty sztandarowe szkół i organizacji, harcerze, uczniowie i nauczyciele oraz główni bohaterowie uroczystości - Sybiracy.

Udział w czasie trwania uroczystych obchodów wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Zuzanna Błotna, Emilia Pikuła, Anastazja Duda, Filip Szymański i Jakub Balacz, dyrektor szkoły - pani Anna Goździk oraz opiekun pocztu - pan Adrian Banyś.

Symbolem uroczystości było zapoznanie młodych ludzi z historią upamiętniającą tragiczne zdarzenia z września 1939 roku, przybliżenie znaczenia obchodów 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie pamięci poległych, poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu - bycia patriotą.

Adrian Banyś

Data dodania: 2021-09-19 21:28:51