„Spotkanie z książką” - wizyta w bibliotece i świetlicy szkolnej

Maj miesiącem książek w naszej szkole

W maju swoje wielkie święto obchodzą książki. To one przenoszą nas do innego świata i uczą nowych rzeczy. Jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego przez cały miesiąc maj w bibliotece oraz w świetlicy szkolnej odbywały się różnego rodzaju przedsięwzięcia, mające na celu rozpowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

Z okazji Majowego Święta Książki klasa IV „b” wraz z wychowawczynią - panią Bożeną Obozą i bibliotekarką szkolną - panią Agnieszką Markowicz wybrała się w odwiedziny do Biblioteki Publicznej im. Kamila Cypriana Norwida w naszym mieście. Termin spotkania był ważną datą, gdyż 8 maja to dzień Bibliotekarza, więc mogliśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia z tej okazji pracownikom tutejszej biblioteki. W ramach preorientacji zawodowej uczniowie rozmawiali o zawodzie bibliotekarza, zwiedzili regały w wypożyczalni dla dzieci oraz kącik dla najmłodszych czytelników, dowiedzieli się także, gdzie można poczytać czasopisma oraz korzystać z Internetu.

Na spotkaniu w świetlicy szkolnej uczniowie klas najmłodszych przypomnieli sobie, jak powstaje książka - dzięki obejrzeniu animacji poklatkowej przygotowanej przez wydawnictwo Dwie Siostry pt. „Od pomysłu do projektu”. Podczas Dni Książek i zajęć czytelniczych w świetlicy oraz w klasach I-III dzieci przypomniały sobie o zasadach korzystania z książek. Uczestniczyliśmy w rywalizacji z książką na głowie, odgadywaliśmy książkowe rebusy i kalambury z wykorzystaniem kolorowej chusty animacyjnej. Rozwijaliśmy naszą wyobraźnię poprzez tworzenie rozmaitych zakładek do książek oraz wykonywanie prac konkursowych tj. „Reklama mojej książki” i „Ilustracja ulubionej książki”. Kształciliśmy także jedną z czterech umiejętności tj. czytanie ulubionych fragmentów z naszych domowych biblioteczek oraz prezentowaliśmy swoje książki i maskotki z bajek podczas wystawy w świetlicy pod okiem pani Marii Kurhan.

Klasy I-III brały udział w szkolnej giełdzie wymiany książek, a cała nasza szkoła w Ogólnopolskiej Akcji Wyboru Książek, która została zorganizowana przez redakcję czasopisma „Biblioteka w szkole”. Celem akcji było zbadanie preferencji czytelniczych wśród uczniów. W wyniku wyborów zostanie opublikowana lista ulubionych książek dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

Myślę, że nasze wspólne działania wzbudziły pozytywne emocje wśród uczniów i zachęcą naszych milusińskich do sięgania po ciekawe tytuły dostępne w naszej bibliotece. Serdecznie dziękuję za pomoc wszystkim nauczycielom, którzy pomogli mi w realizacji tego przedsięwzięcia.

Agnieszka Markowicz

Data dodania: 2024-06-01 19:39:03