Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Spotkanie z Biblią

Spotkanie z Biblią

W dniu 6 lutego 2024 r. uczniowie klas 6 A i 7 B wraz z opiekunami, panią Renatą Ćwik-Borowską, panią Katarzyną Dziedzic i panią Anną Ryżewską, wybrali się do Centrum Wiedzy w Bolesławcu na wystawę „Historia Biblii”. Inicjatorką wyjścia była pani Anna Ryżewska.

 

Wystawę „Historia Biblii” przygotował pan Michał Dutkowski wraz ze swoimi przyjaciółmi. Pan Michał bardzo ciekawie opowiadał uczniom o pochodzeniu Pisma Świętego, jego kilkudziesięciu autorach, językach, w jakich napisano dzieło i miejscach, w których powstawała Biblia. Podkreślił także różnorodność gatunków literackich w owej „księdze ksiąg”. Uczniowie dowiedzieli się m.in. na ile języków przetłumaczono dzieło, przy użyciu jakich materiałów i jak długo trwało przepisanie egzemplarza Biblii, a także kim byli skrybowie i iluminatorzy. Dzieci dowiedziały się także, czym jest Tora, na czym polegał rytuał jej przepisywania i w jaki sposób się ją czyta, a także jaką część Pisma Świętego zna przeciętny 12-latek z Izraela. Pan Michał zapoznał także uczniów z odkryciem unikalnych starotestamentowych manuskryptów w Qumran nad Morzem Martwym.

 

Prelekcję wzbogaciła bardzo bogata kolekcja różnorodnych egzemplarzy Biblii i wiele eksponatów związanych z odkryciami biblijnych apokryfów oraz tłumaczeniami dzieła.


Pan Michał Dutkowski na koniec spotkania gorąco zaapelował do uczniów, aby spełniali swoje marzenia, a przynajmniej spróbowali je zrealizować, tak jak on przed paroma laty miał marzenie, aby zorganizować wystawę dotyczącą Pisma Świętego - dzieła, które od lat go fascynuje. I udało się! Uczniowie chętnie zadawali prowadzącemu pytania dotyczące Biblii i biblijnej ekspozycji.

 

 

 Anna Ryżewska       

                                                                                                                                                                                  

Data dodania: 2024-02-08 21:23:24
Data edycji: 2024-02-08 21:57:36
Ilość wyświetleń: 91

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej