Spacer szlakiem ożywionych pomników przyrody

18 kwietnia 2024 r. pasjonaci i członkowie szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody uczestniczyli w lekcji w terenie. Pod opieką pani Bożeny Oleksiuk-Rokosznej podziwiali z bliska liczne drzewa pomnikowe, podlegające ścisłej ochronie przyrody. Honorowym przewodnikiem podczas spaceru po zaułkach Bolesławca był pan Czesław Szmelter - Prezes Zarządu LOP w Bolesławcu.

Piesza wędrówka rozpoczęła się przy ulicy Ceramicznej - skąd wyruszono do zrewitalizowanego parku, który znajduje się przy siedzibie Muzeum Ceramiki. Rośnie tam okazały grab, którego wiek szacuje się na około 150 lat. Po drugiej stronie ulicy Zgorzeleckiej rośnie wyjątkowo okazały platan klonolistny. Po wysłuchaniu krótkiej pogadanki skierowano się ku wiaduktowi, aby dojść w okolice dawnego folwarku, przy którym rośnie dąb szypułkowy „Mostowy” o obwodzie wynoszącym 500 cm. Dalsza trasa wiodła ulicą Góralską i Staszica, aż do parku w pobliżu Sądu Rejonowego. Tam podziwiano buk zwyczajny - kolejny pomnik przyrody, charakteryzujący się  gładką i jasnoszarą korą. Ostatni etap wędrówki znajdował się przy budynku Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej. Rosną tam dwa cenne okazy: miłorząb dwuklapowy oraz cis pospolity.

Dla czwartoklasistów wyprawa po mieście okazała się niezapomnianą lekcją przyrody. Uczniowie przyswajali nazwy gatunkowe napotkanych drzew i krzewów oraz próbowali rozpoznawać je po wyglądzie kory oraz blaszki liściowej. Kolejną wyprawę zaplanowano na czerwiec, a jej trasa będzie przebiegała szlakiem nieożywionych pomników przyrody.

Bożena Oleksiuk-Rokoszna

Data dodania: 2024-04-19 23:20:31