SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Centrum Wiedzy

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 8b wraz z wychowawcą - panem Adrianem Banysiem wzięli udział w poszczególnych przedsięwzięciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Uczniowie podziwiali między innymi wystawę artystyczną pt. "Bolesławianki, bolesławianie - pokażcie się!", podczas której młodzież miała okazję poznać twórczość 24 artystek i artystów z naszego miasta. Wyjątkowo, w ramach wystawy "Kreacja dźwięku", uczniowie zobaczyli także ekspozycję muzycznych stanowisk interaktywnych.

Natomiast w dniu 15 czerwca 2022 roku klasa 8b wzięła także udział w interaktywnej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA. Uczniowie zostali zapoznani przez animatora - panią Katarzynę Zarówny z głównym celem inicjatywy. W czasie wizyty każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Uczniowie chętnie doświadczali, eksperymentowali oraz zdobywali nową wiedzę. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności składa się z: WYSTAWY - kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość eksperymentowania oraz MAJSTERNI - przestrzeni, w której można samodzielnie bądź grupowo podejmować wyzwania logiczne i konstruktorskie.

Stworzenie Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Wpisuje się w programy realizowane przez Ministra w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mające na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych. Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne oraz wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

Głównym celem udziału uczniów w przedsięwzięciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną - Centrum Wiedzy w Bolesławcu było uświadomienie młodzieży znaczenia podejmowania wspólnych działań oraz współpracy, dzięki którym można nie tylko zdobywać wiedzę, ale także czerpać radość ze wspólnie spędzonego czasu.

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-06-29 11:10:30