Ikona powiększania tekstu
Ikona podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

„Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen”

„MOSTY MIĘDZY NAMI” - FINAŁ POLSKO-NIEMIECKIEGO PROJEKTU

Dnia 1 czerwca 2022 roku uczennice kl. 8a i 8b Szkoły Podstawowej nr 3 wzięły udział w spotkaniu młodzieży w ramach finału projektu „Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Finał projektu odbył się w Teatrze Starym w Bolesławcu. W tym wyjątkowym dniu młodzież z Polski i Niemiec wzięła udział w finalnej części warsztatów artystyczno-teatralnych pod tytułem „Mosty między nami - Brücken zwischen uns”. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe gadżety związane z projektem.

W uroczystości uczestniczyli między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta - pani Renata Szewczyk, Zastępca Naczelnika Wydziału Społecznego - pani Małgorzata Wicha oraz Starosta Bolesławiecki - pan Tomasz Gabrysiak. Organizatorem czuwającym nad przebiegiem i realizacją projektu była pani Ewa Kuczyńska - główny specjalista w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu. Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowały uczennice kl. 8a - Lena Nikodem, Emilia Wróbel, Małgorzata Kulig, Natalia Pastusiak oraz uczennice kl. 8b - Eliza Psiuch i Lena Korycka. Opiekunem grupy był nauczyciel języka niemieckiego - pan Adrian Banyś.

Poszczególne terminy realizacji projektu na przestrzeni lat uległy przedłużeniu ze względu na obostrzenia związane z pandemią. W czasie wszystkich spotkań uczniowie wzbogacali swoje słownictwo w języku obcym, rozwijali talenty muzyczne, jak także rozpoczęli swoją przygodę z teatrem poprzez doskonalenie umiejętności aktorskich. We wcześniejszych etapach projektu opiekunem grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 była także pani Agnieszka Markowicz - nauczycielka języka niemieckiego.

Projekt skierowany był do uczniów i nauczycieli szkół z terenu Gminy Miejskiej Bolesławiec, Powiatu Bolesławieckiego oraz z Landkreis Bautzen. Główne cele projektu odnosiły się do podniesienia warunków i jakości kształcenia oraz jego dostosowania do warunków transgranicznego rynku pracy. Działania projektowe obejmowały poszczególne spotkania dla młodzieży, m.in. teatralne, z piosenką czy warsztaty międzykulturowe.

Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia z niecierpliwością oczekują realizacji nowego projektu współpracy młodzieży z Polski i Niemiec.

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-06-02 23:56:00