„Rodzinne Śpiewanie” kultywowane przez Szkołę Podstawową nr 3

„Rodzinne Śpiewanie”  kultywowane przez Szkołę Podstawową nr 3

Dnia 5 czerwca 2019 r. miało miejsce „Rodzinne Śpiewanie” - przedsięwzięcie mające na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa ideowego Armii Krajowej. Uroczystość odbyła się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bolesławcu. Organizatorami wydarzenia był zespół nauczycieli od wychowania do wartości oraz kształtowania postaw patriotycznych uczniów: Melania Balińska, Małgorzata Maksymów, Agnieszka Orawiec, Adrian Banyś. Pomocą służyły także: Renata Ćwik-Borowska, Elżbieta Szczegodzińska, Gizela Grabowska, Marta Łagowska, Anetta Kramarska.

Dyrektor szkoły - Dorota Basiak, powitała zgromadzonych gości: Kornela Filipowicza -Zastępcę Prezydenta Miasta Bolesławiec, Beatę Sulską - Naczelnika Wydziału Społecznego, Joannę Sawicką - komendanta hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Bolesławcu.

Głównym celem „Rodzinnego Śpiewania” była popularyzacja różnorodnych pieśni przejawiających nuty patriotyzmu. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło także uczniów bolesławieckich szkół. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyli również harcerze z bolesławieckiego hufca im. Szarych Szeregów.

Śpiewanie patriotycznych piosenek przy ognisku poprzedził spacer po Bolesławcu, w którym brali udział uczniowie bolesławieckich podstawówek. Pod przewodnictwem wybitnego znawcy regionu, harcmistrza Zdzisława Abramowicza uczniowie poznali nasze miasto od historycznej strony. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 odtworzyli atmosferę kultywowania patriotyzmu zapraszając wszystkich zgromadzonych do wspólnego udziału w tym szczególnym koncercie. Każdy miał możliwość śledzić tekst piosenek, gdyż dla ułatwienia zostały przygotowane okolicznościowe śpiewniki. Chórzyści wraz z orkiestrą złożoną z  gitar, ukulele, skrzypiec, akordeonu, a nawet saksofonu, zaśpiewali między innymi takie utwory, jak: "Rota", "O mój rozmarynie", "Białe róże", "Maszerują strzelcy", "My pierwsza brygada" czy "Ojczyzno ma". Goście chętnie się przyłączyli do wykonania pieśni.

Śpiewane utwory stanowiły piękną lekcję polskiej historii, wzruszyły wszystkich zgromadzonych. Czas wolny przeznaczony był na rekreacyjno-sportowe rozgrywki oraz pogadanki i zajęcia z drużyną harcerską. Natomiast, aby harcerskiej i partyzanckiej tradycji stało się zadość, to uwieńczeniem kilkugodzinnej uroczystości było ognisko wraz z poczęstunkiem.

Wzruszenie, radość, rodzinna atmosfera to słowa, które oddały klimat, w jakim przebiegała uroczystość.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w to wyjątkowe wydarzenie osobom, a w szczególności sponsorom – przyjaciołom szkoły, którzy wsparli szkołę rzeczowo i finansowo.

MOSiR

1. Spacerowa 24

Sieć sklepów LEWIATAN

Eleonora Hacia