PSO z techniki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI DLA KLAS IV-VII

Obszary aktywności ucznia podlegające ocenie:

1. Na zajęciach z techniki uczeń oceniany jest w następujących obszarach:
- aktywność w czasie zajęć,
- gotowość do wykonywania ćwiczeń i zadań zleconych w trakcie zajęć przez nauczyciela,
- podejmowanie merytorycznej dyskusji itp.,
- stopień opanowania wiadomości i umiejętności wynikających z podstawy programowej nauczania techniki oraz wymagań programowych,
- wiadomości i umiejętności, które uczeń nabył w trakcie samodzielnej działalności technicznej poza szkołą (w przypadku, gdy uczeń ubiega się o celującą ocenę końcową),
- stosowanie przez ucznia języka technicznego,
- przygotowanie do zajęć,
- udział w konkursach i turniejach technicznych organizowanych przez szkołę lub inne podmioty,
- samodzielne prace ucznia – prace domowe itp.,
- umiejętność pracy w zespole,
- sposób komunikowania się w grupie.

W procesie oceniania nauczyciel bierze pod uwagę:
- zalecenia zawarte w opiniach i orzeczeniach PPP.

Kryteria oceniania z przedmiotu technika w klasach IV-VI:

1. Uczeń oceniany będzie na podstawie:
    - wyników bieżących sprawdzianów teoretycznych i praktycznych,
    - odpowiedzi ucznia w rozmowie z nauczycielem,
    - obserwacji działań ucznia w trakcie zajęć,
    - analizy przedstawionych do oceny samodzielnie wykonywanych prac praktycznych (nauczyciel przy odbiorze pracy może zadać jeszcze kilka dodatkowych kontrolnych pytań uczniom lub zlecić powtórzenie pewnej czynności).
    Ocena jest średnią ważoną według opisu w Statucie Szkoły.
  2. Uczeń jest przygotowany do lekcji, gdy posiada: zeszyt do techniki A4, książkę i zapowiedziane wcześniej materiały.
  3. W każdym semestrze uczeń może przed lekcją zgłosić jedno nieprzygotowanie. Każde następne będzie równoznaczne z otrzymaniem uwagi z wpisem do dziennika.
  4. Na uzupełnienie wszelkich zaległości spowodowanych nieobecnością uczeń ma czas nie dłuższy niż dwa tygodnie.
  5. Uczeń może poprawić ocenę do dwóch tygodni po wstawieniu lub po dłuższej nieobecności po uzgodnieniu z nauczycielem.
  6. Wymagania stawiane uczniom (podstawowe i ponadpodstawowe) wynikają bezpośrednio z  realizacji podstawy programowej z techniki.

Elżbieta Zielonka

Data dodania: 2023-09-04 20:48:00