Przedsięwzięcie edukacyjne „Pierwsze oznaki wiosny''

Przygotowania do przedsięwzięcia edukacyjnego rozpoczęły się trzy tygodnie przed nadejściem wiosny. W dniu 10 marca 2023 r. pani Agnieszka Markowicz spotkała się z uczniami w świetlicy szkolnej. Zajęcia czytelnicze miały na celu poznanie symboli wiosny, rozbudzenie zainteresowania otaczającą przyrodą, kształtowanie umiejętności słuchania tekstu czytanego, pobudzanie do kreatywności oraz zainteresowanie książką.

Podczas pierwszego spotkania dzieci świetlicowe wraz z panią Marią Kurhan siały rzeżuchę oraz wykonywały ozdoby z kolorowej bibuły i papieru do dekoracji okien oraz gazetki ściennej. Uczniowie kl. I-III przygotowali wiele ozdób kojarzących się z wiosną. Dodatkowo dzieci wykonały kolorowe kukiełki symbolizujące nadejście wiosny. Natomiast na zajęciach prowadzonych przez panią Agnieszkę Markowicz w bibliotece szkolnej uczniowie czytali telegram „Od Pani Wiosny” oraz wiersz polskiej poetki Doroty Gellner pt. „Portret Wiosny”, które posłużyły do rozmowy na temat nadchodzącej pory roku. Podczas prezentacji pomocniczych ilustracji i dyskusji dydaktycznej dzieci wymieniły wszystkie zwiastuny budzącej się do życia wiosny. Następnie wszyscy wspólnie bawili się przy dźwiękach muzyki słynnego kompozytora Antoniego Vivaldiego w czasie zabawy ruchowej „Kwiaty budzą się do życia”. Uczniowie odgadywali zagadki i krzyżówki dotyczące wiosny oraz samodzielnie wykonywali nietypowe doświadczenie z rozkwitającym w wodzie kwiatkiem z papieru.

Podczas kolejnego spotkania w dniu 15 marca 2023 r. uczniowie czytali przepisy z książki „Trzeba umieć sobie radzić” - elementarza zajęć domowych dla dzieci autorek Anne Braun i Edith Nell. Poznane przepisy były inspiracją do poznania różnorodnych ziół i przypraw świata. Uczniowie mogli pocierać i wąchać listki ziół m.in. bazylii, tymianku czy oregano, aby mieć ogólne pojęcie, do jakich potraw możemy ich używać. Następnie uczniowie wykonali galerię prac poznanych ziół i przypraw, która została wyeksponowana przed biblioteką szkolną. Podczas zajęć w świetlicy środowiskowej prowadzonej przez panią Bożenę Obozę dzieci z kl. I-III wykonały wiosenne kanapki, do których wykorzystały wyhodowaną rzeżuchę. Uczniowie poszerzyli tym samym swoją wiedzę na temat zdrowych warzyw. W czasie zajęć został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

Z czym kojarzy się wiosna w języku niemieckim? Tego dowiedzieli się uczniowie kl. I-VIII w ramach zajęć języka niemieckiego prowadzonych przez pana Adriana Banysia i panią Agnieszkę Markowicz na lekcjach oraz w świetlicy szkolnej. Każdy poznał najważniejsze słownictwo dotyczące pierwszych oznaków wiosny i ochrony środowiska. Uczniowie klas starszych mieli okazję skorzystać z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy i zagadki na platformie „Learning Apps”. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia quizu „Kahoot” o tematyce ekologiczno-wiosennej.

Dnia 21 marca 2023 r. w świetlicy szkolnej nastąpiło uroczyste powitanie wiosny. Wykonane przez uczniów prace i marzanny zostały wykorzystane do wielu zabaw. Podsumowaniem działań było przygotowanie przez Samorząd Uczniowski w ramach zajęć świetlicowych wspólnej pracy projektowej w języku niemieckim.

Głównym celem przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom i młodzieży znaczenia podejmowania wspólnych działań oraz współpracy. Z kolei okres związany z realizacją wyznaczonych założeń pozwolił uczniom doświadczyć wielu możliwości, jakie dają zajęcia świetlicowe, wydawnictwa książkowe i nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne.

Składamy serdeczne podziękowania dla uczniów za współpracę oraz zaangażowanie w przedsięwzięcie.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pani Agnieszka Markowicz i pan Adrian Banyś wraz z wychowawcami świetlicy - panią Marią Kurhan i panią Bożeną Obozą.

Data dodania: 2023-03-31 18:00:27
Data edycji: 2023-12-18 17:19:39