OGÓLNOPOLSKA AKCJA NARODOWEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta RP. Wydarzenie to ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej, gdzie fragmenty dzieł są odczytywane publicznie.

W dniach od 16 do 19.09.2022 r. czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Klasa 4 czytała balladę „Powrót taty”, a następnie ilustrowała fragmenty utworu podczas pracy z tekstem.

W klasie 5 uczniowie wysłuchali ballady pt. ”Pani Twardowska” czytanej przez p. A Markowicz. Potem wspólnie zastanawialiśmy się, czym charakteryzuje się zaprezentowany utwór, uczniowie wykonywali ćwiczenia związane z czytaniem ze zrozumieniem.

Klasa 7 wraz z nauczycielką j. polskiego p. S.Herbut czytała utwór „Lilije”, wskazywała elementy ballady  w tekście, charakteryzowała głównych bohaterów oraz określała motyw zbrodni i kary w utworze.

Klasa 8 pracowała z tekstem „Świtezianka”. Uczniowie szukali w tekście podobieństw z elementami graficznymi oraz wskazywali na cechy ballady jako gatunku synkretycznego.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to, co napisał Adam Mickiewicz,  jest ponadczasowe.

Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej nr 3 przygotowały i przeprowadziły p. Sylwia Herbut i p. Agnieszka Markowicz.

Agnieszka Markowicz

Data dodania: 2022-09-22 20:15:33