Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

„Ocalić od Zapomnienia - śladami Świętego Marcina” - projekt SP nr 3

„Ocalić od Zapomnienia - śladami Świętego Marcina” - projekt SP nr 3

„Ocalić od Zapomnienia - śladami Świętego Marcina” - taki był tytuł projektu edukacyjno-społecznego realizowanego w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022 przez Szkołę Podstawową nr 3. Koordynatorami projektu byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - Adrian Banyś i Agnieszka Markowicz oraz nauczycielka religii - Halina Rudzik.

 

Założeniem projektu realizowanego pod hasłem „Ocalić od Zapomnienia - śladami Świętego Marcina” było zaktywizowanie oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do podjęcia społecznych wyzwań, aby pokazać jak wspaniałym doświadczeniem może być praca zespołowa i jakie pożyteczne efekty może przynieść, a także jak ważne jest zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz drugiego człowieka.

 

Projekt składał się z trzech etapów. Jego pierwsza część nosiła tytuł "Historia najstarszej świątyni naszego miasta”. Uczniowie szkoły z klas II-VIII podczas lekcji religii mieli niecodzienną okazję zwiedzić kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej - najstarszą świątynię w Bolesławcu. Podczas tego rodzaju wycieczek edukacyjnych uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii powstania świątyni, podziwiali barokowy ołtarz, chrzcielnicę, rzeźby i inne cenne zabytki. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała relacji o najnowszym odkryciu - odkopaniu w piwnicach kościoła krypty, w której znajdują się szczątki mieszkańców tych okolic sprzed wielu wieków. Uczniowie porządkowali także stary przykościelny cmentarz oraz modlili się w intencji pochowanych tam zmarłych.

 

W ramach realizacji drugiego etapu projektu pt. „Szkolne obchody Dnia Świętego Marcina” Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Adrianem Banysiem i Agnieszką Markowicz, przygotował dnia 12 listopada 2021 roku specjalne spotkanie z klasą 1b, w czasie którego uczniowie zostali zaznajomieni, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim z najważniejszymi wydarzeniami z życia św. Marcina. Podczas spotkania uczniowie mogli poznać prezentację multimedialną, a nawet bajkową wersję legendy o św. Marcinie, którą każdy obejrzał z wielką uwagą i zainteresowaniem. Natomiast uczennice klas ósmych przybliżyły wszystkim historię św. Marcina oraz tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Dzieci zostały zapoznane z przepisem na rogale świętomarcińskie. Miały także okazję zobaczyć, jak wygląda ten prawdziwy wypiek z nadzieniem białego maku, tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina. Z kolei w ramach warsztatów rozwijających talenty uczniów szkoły nie zabrakło również oprawy muzycznej - dzieci z klasy 3a pod kierunkiem nauczycielki religii - Haliny Rudzik, zaprezentowały pieśni: „Święty uśmiechnięty” oraz „W drogę z nami wyrusz Panie”. Natomiast podczas warsztatów plastycznych uczniowie klasy 6a wykonali prace przedstawiające m.in. historię św. Marcina, jak także latarenki czy przepisy na rogaliki w języku niemieckim. Dzień Świętego Marcina (niem. „Martinstag”) jest z utęsknieniem oczekiwaną uroczystością w szkole, stanowi zapowiedź okresu Świąt Bożego Narodzenia oraz wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra.

 

Trzecia etap projektu nosił tytuł "Każdy, tak jak św. Marcin, może pomagać innym". W ramach realizacji tej części przedsięwzięcia społeczność szkoły już piąty raz włączyła się w przygotowanie paczek świątecznych oraz kartek z życzeniami dla Polaków mieszkających w Zbarażu na Ukrainie - czyli w akcję wolontaryjną Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Dary zostały zebrane w ciągu czterech dni. Ich duża ilość to zasługa uczniów i rodziców szkoły. Z kolei w ramach warsztatów artystycznych uczniowie wykonali piękne kartki z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 17 listopada 2021 roku prezes Bolesławieckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Barbara Smoleńska wraz z przedstawicielami organizacji odebrali ze szkoły przygotowane dary, które w grudniu zostały przekazane dla rodaków mieszkających na Ukrainie.

 

Głównym celem projektu „Ocalić od Zapomnienia - śladami Świętego Marcina” było przybliżenie społeczności uczniowskiej ważnych miejsc dla naszej kultury i tradycji oraz uświadomienie młodzieży znaczenia podejmowania wspólnych działań i współpracy, dzięki którym można nie tylko zdobywać wiedzę, ale także nieść pomoc innym ludziom.

 

Adrian Banyś

Data dodania: 2022-01-09 21:09:12
Data edycji: 2022-01-09 21:20:48
Ilość wyświetleń: 234

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej