Obchody Święta Chrztu Polski

W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe - wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Decyzja pierwszego historycznego władcy Polski była niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej Ojczyzna znalazła się w kręgu chrześcijańskich państw Europy a i sam władca od tej pory traktowany był na równi z innymi chrześcijańskimi monarchami.

W ramach obchodów Święta Chrztu Polski Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu wzięła udział w akcji „Wywieś Flagę!” organizowanej przez Akcję Katolicką wraz z Fundacją SŁOWO. Powyższe działanie było okazją do tego, by rozbudzić wśród uczniów poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem.

Samorząd Uczniowski pod opieką pana Adriana Banysia i pani Agnieszki Markowicz uczcił to ważne wydarzenie organizując prelekcję pt. „Chrzest Polski - początek naszych dziejów”. Dnia 14 kwietnia 2023 r. uczennice kl. 8b: Amelia Kunecka i Maja Giera zapoznały dzieci i młodzież z ważnym dla nas wszystkich wydarzeniem historycznym, jakim w 966 r. był Chrzest Polski. Młodzież uczestniczyła także w zajęciach prowadzonych przez panią Małgorzatę Maksymów pt. „Chrzest Polski na kartach historii”. W tym szczególnym dniu uczniowie mieli okazję skorzystać z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy i zagadki na platformie „Learning Apps”. Dzieci wykonały również rysunki flag państwowych, służących jako dekoracje tematyczne. Natomiast zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia wśród młodzieży quizu „Kahoot” na temat Chrztu Polski.

Dzięki takim lekcjom patriotyzmu uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą oraz historią. Natomiast flaga jest jednym z najpiękniejszych symboli naszej polskości. Te wszystkie działania stworzyły atmosferę zadumy i świadomego przeżywania radości z okazji Święta Chrztu Polski.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pani Agnieszka Markowicz i pan Adrian Banyś wraz z nauczycielem historii - panią Małgorzatą Maksymów dziękują wszystkim za współpracę i zaangażowanie.

Adrian Banyś

Data dodania: 2023-04-14 22:10:24