Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

„Nasze prawa to ważna sprawa” - pod takim hasłem w dniach 21-22 listopada 2022 r. odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF Polska - organizację humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci. Koordynatorami obchodów byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pan Adrian Banyś i pani Agnieszka Markowicz.

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. Wszystkie klasy poznały prawa dzieci podczas lekcji w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały. Pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając z zasobów Internetu, tablicy multimedialnej, a także sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, m.in. edukacyjnych klocków konstrukcyjnych SkriKit oraz mobilnej kolumny głośnikowej. Z kolei w czasie zajęć świetlicowych uczniowie kl. I-III wykonali plakaty dotyczące praw widzianych ich oczami oraz rysunki przedstawiające prawa dziecka. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i podopieczni wspaniale rozumieją ich znaczenie.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami panem Adrianem Banysiem i panią Agnieszką Markowicz przygotował na tę uroczystość specjalne spotkania z klasami IV-VIII pt. "Poznaj swoje prawa" przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka oraz poruszające kwestie przeciwdziałania dyskryminacji i mówienia o tolerancji. Swoją wiedzę na temat praw młodzież poszerzyła w oparciu o przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do debaty nt. „Czy znasz swoje prawa?”. Natomiast podczas warsztatów artystycznych uczniowie wykorzystali długopisy 3D, zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, w celu wykonania ikon przedstawiających konkretne artykuły Konwencji o prawach dziecka. Także rodzice uczniów zostali zaznajomieni z dokumentem stanowiącym o prawach najmłodszych oraz znaczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, co pozwoliło na utrwalenie praw w świadomości dorosłych.

Dzieci są pełne pasji i zaangażowania, często kierują się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Uczniowie integrują się ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkoły wspólnie tworząc społeczność. Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na świecie. Dlatego cała społeczność szkolna wzięła udział w działaniach podejmowanych w ramach akcji „Na niebiesko dla każdego dziecka”. Wszyscy pamiętali o kolorze niebieskim, np. w ubiorze, przystrojeniu sal lekcyjnych, gazetek i korytarzy szkolnych.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF było przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że wszystkie dzieci są równe i żadne z nich nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.

Koordynatorzy składają serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:

Adrian Banyś i Agnieszka Markowicz

Linki do stron internetowych:

Wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa

Dyplom UNICEF dla Szkoły Podstawowej nr 3

Data dodania: 2022-11-23 23:06:12