Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dziś możemy spokojnie i radośnie rozpocząć nowy rok szkolny, ale był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów… 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, hitlerowskie Niemcy zaatakowały granice Polski. Niedługo po ataku faszystów na Polskę działania rozprzestrzeniły się na całą Europę, objęły też inne kontynenty…

Dnia 1 września 2021 roku pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Bolesławcu odbyła się uroczystość z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W przedsięwzięciu wzięli udział kombatanci, żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii, harcerze, władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz mieszkańcy Bolesławca. Zgromadzeni złożyli bukiety kwiatów pod pomnikiem oraz oddali symboliczny hołd polskim żołnierzom walczącym w II wojnie światowej i tym, którzy oddali życie w walkach o wolność ojczyzny.

Poruszającym dopełnieniem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika nagrobnego ppłk. Władysława Mroza - członka AK, Żołnierza Niezłomnego, na bolesławieckim cmentarzu komunalnym.

Udział w czasie trwania uroczystych obchodów wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Joanna Markowicz, Emilia Pikuła, Anastazja Duda, Filip Szymański, Jakub Balacz i Jakub Sadowski oraz opiekunowie pocztu - pan Adrian Banyś i pani Małgorzata Maksymów.

Celem uroczystości było przybliżenie znaczenia obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie pamięci poległych bohaterów, poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu - bycia patriotą.

Opracował: Adrian Banyś

Data dodania: 2021-09-05 22:02:32